28.05.2016

Nokta – 1

Herkese merhaba…

Zaman kısıtlı. Klasik anlamda sinema yazılarına dönmem şu aşamada imkansız. Bu nedenle biçim ve içeriğiyle klasik yazıların dışına çıkarak “kısa kısa” yazma fikri doğdu. Bundan sonra her cuma bu köşede filmleri kötüleyeceğim. “O kadar da kötü değildi ya” diye bir şey yok. “Sandığından daha kötü” o.

Spectre (2015) 

Umut vadeden bir tracking shot ile başlıyor ancak gerisi dağılıyor. Yani düzgün bir iki dakikanız olacak.

Trendeki beyaz smokin – kırmızı çiçek ikilisi ve trende saldıracak kişinin yansımasının görüldüğü sahneler Goldfinger (1964)’ın açılış sahnesinden kopyalanmış.

Hakeza M. Swann ile bilhassa trende konuşması Casino Royale (2006)’deki Vesper Lynd ile trende konuşmasının konuşmasının iz düşümü ve geleceğin bir habercisi.

Waltz kötü adam oynamayı biliyor ama filmin esas problemi çatışma yaratmak için Marvel’in uzun zamandır saplandığı “babasına kendini kanıtlama” (Bkz. Thor, Iron Man, Ant-Man) klişesini senaryoya sokuşturarak bozan yazarlar ve yapımcılar.

Bu tarz karakterler ulaşılmaz olmalı. Bu duyguyu toplantı sahnesinde yakalamışken, Oberhauser’ı aksiyonun içine yerleştirerek tüm aurasını bozuyorlar. Malum şahıs The Godfather (1972)’daki Vito Corleone gibi olmalıydı. Hem O’nun da kedisi var.

Tüm sıkıntıları bir kenara bırakırsak filmde eksik olan… bekleyin… “ekşın”

İyi şaka.

Maze Runner – The Scorch Trials (2015)

Filmde deneme falan yok, kitaptan neredeyse hiçbir şey yok. Labirent zaten yok. Arada koşuyorlar ama.

Hem de koşu bandının üstünde. (Şaka değil.)

Mr. Holmes (2015)

Mr Holmes‘ün ismi Mr. Bojangles olsa da fark etmezdi. Holmes’den önce gizemi çözmek için hayvan belgeseli seyretmiş ya da biyoloji 101 dersine girmiş olmanız yetiyorsa filme Holmes ismini vermenin bir manası yok. Yine de iyi deneme.

Cinderella (2015)

Gerçekten düşündürücü bir film. İzlerken sürekli “bu film neden çekilmiş?” diye düşündüm.

Sanırım Kenneth Branagh son çektiği Shakespeare uyarlamasından sonra siniri krizi geçirip boncuk boncuk terlerken “uyarlamaaaa uyarlama getirin banaaa” dediği için Cindirella’yı bulup getirmişler.

Nokta.