29.05.2018

Nuri Bilge Ceylan Ahlat Ağacı İle İlgili Bilinmeyenleri Anlattı

Ceylan Anlatıyor: Ahlat Ağacı ve Merak Edilenler…

Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Ahlat Ağacı, prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yaptı. Yarışma filmi olan Ahlat Ağacı, çok sevilmesine ve gösteriminin ardından dakikalarca alkışlanmasına rağmen bir ödül alamamıştı. Hatta Ceylan’ın ilk kez bir filmi Cannes Film Festivali’nden eli kolu boş dönmüştü. Her ne kadar bir ödül kucaklamamış olsa da Ceylan’ın son filmini merakla bekleyen seyircinin özleminin çok sürmeyeceği müjdesi büyük bir mutluluk yaratmıştı.

Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Serkan Keskin, Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Tamer Levent, Akın Aksu, Öner Erkan, Kadir Çermikli, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu gibi isimlerden oluşan filmin konusu ise şöyle özetlenebilir: Bazıları için taşra, tüm umutların eninde sonunda yalnızlıkla kesiştiği bir sürgün yeridir. Tıpkı babaların ve oğulların kesişen kaderleri gibi, tüm umutların, hayallerin, çaresizlikle kesiştiği hudutsuz bir sürgün yeri…”

1 Haziran’da seyirciyle buluşacak olan 3 saat 8 dakika süresi ve uzun diyaloglarıyla seyircinin merakını diri tutan Ahlat Ağacı ile ilgili ilginç detayları Ceylan, Milliyet Gazetesi yazarı Nil Kural ile paylaştı. Bu söyleşiden öne çıkan detayları sizler için derledik.

Büyüdüğü Topraklara Geri Dönme Kararı

Ceylan’ın yaptığı açıklamalardan dikkat çekenlerden ilki filmin, Çanakkale’de yani Ceylan’ın Kasaba ve Mayıs Sıkıntısı’nı çektiği aynı zamanda memleketi olan şehirde çekilmesi. Ceylan, açıklamasında her ne kadar yeniden Çanakkale’ye dönmek istemese de son tahlilde en iyi bildiği noktada karar kıldığını belirtiyor.

Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu’nda şaşırtıcı derecede çok diyaloğa yer veren Ceylan, özellikle sinemasına aşina olan kesimi oldukça şaşırtmıştı. Zira genelde diyaloglar üzerinden ilerleyen bir sineması yoktu Ceylan’ın. Ahlat Ağacı ile de yine bizi bol diyaloglu bir film ile buluşturacağı bilinmekteydi. Fakat söyleşiden anladığımız kadarıyla bu kez Kış Uykusu’ndaki kadar felsefik değil daha gündelik diyaloglar kullanılmış. Fakat Ceylan, bu durum kimseyi yanıltmasın diyerek bir sonraki filminin diyalog konusunda oldukça tutumlu olabilme ihtimalinin de olabileceğini belirtiyor. Yani Ceylan, bir sonraki filmiyle ilk yıllardaki tarzına yeniden dönebilir.

Oyuncu seçiminden de bahsedilen söyleşide özellikle Doğu Demirkol ile Murat Cemcir’e nasıl karar verdiği sorusuna Ceylan’ın verdiği yanıt ilginç: Ceylan, Doğu Yücel’in sosyal medyada paylaştığı bir videoda izlediği Demirkol’un dikkatini çektiğini söylüyor. Doğu Yücel’in böylece oyuncu seçiminde doğrudan olmasa da bir payının olduğu pek tabii söylenilebilir.

Filmde Yılmaz Güney’e gönderilen selamdan tutun da daha bir çok ayrıntının daha saklı olduğu söyleşinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.