08.09.2020

O An: Safety Last!

Filmlerin yönetmenleriyle değil yıldız oyuncularıyla anıldığı dönemlerden kopup gelen Safety Last!, sinemaya ilgisi olan herkesi eli boş göndermeyecek bir film. Harold Lloyd’un başrolünde olduğu ve birtakım sakarlıklar, aksaklıklar üzerinden yürüyen bu eşsiz komedi, nişanlısına ve kendisine daha iyi bir gelecek sağlamak amacıyla büyük şehre giden ve orada çalışmaya başlayan bir genç adamın etrafında dönüyor.

Haliyle tek starlı bir film olan Safety Last!, tüm gücünü Lloyd’un bedensel ve mimiksel komedi gücünden alıyor. Nişanlısına çok iyi bir mağazada, çok iyi bir konumda çalıştığını söyleyen Harold’ın nişanlısının kendisine sürpriz bir ziyareti sonucunda yapabileceklerini varın siz düşünün. Filmin ilk yirmi dakikasında Harold’ın arkadaşının yüksek bir binaya tırmanmak üzerine gösterdiği beceriyle filmin esas sahnelerini sinyalleyen sahneden sonra irili ufaklı komik sahneyle devam eden filmin vurucu sahneleri son yirmi dakikaya sığdırılmış.

Çalıştığı mağaza için bir reklam kampanyası olarak binanın tepesine tırmanma sözü veren “esrarengiz” adam paçasını bir türlü polisten kurtaramayınca, binaya tırmanma işi Harold’un başına kalır ve izleyenlerin asla unutamayacağı, defalarca referanslar verilerek başka filmlere de ilham kaynağı olan o ünlü efsane sahneler başlar. Bize de bugün bile ağzımız açık kalarak o sahnelerin inandırıcılığını ve cesaretini görmek ve alkışlamak düşer..