16.12.2021

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok (Spider-Man: No Way Home)

Sinema tarihinde ilk kez, mahallenin dost canlısı kahramanımızın Örümcek-Adam kimliği tüm dünyaya ifşa edilerek, 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi olarak yaşamı –ve de sevdiklerinin yaşamı– halkın gözü önüne seriliyor.

Örümcek-Adam’ı çevreleyen tehlike ve kaos, hem Peter’ın, hem de medyanın Örümcek-Adam’ın suç ortakları olarak lanse ettiği MJ ve Ned’in üniversiteye girme şanslarına mâl olur. Arkasına yaslanıp arkadaşlarının hayallerinin yıkılışına seyirci kalamayan Peter, Doktor Strange’den sırrını geri vermesini ister. Peter’ın akıl hocasının (Tony Stark) hayatını sonlandıran kararı vermiş olmanın ağırlığını taşıyan Strange, Peter’ın yakarışından etkilenir ve ona yardım etmeyi kabul eder.

Strange, Unutma Büyüsü’nü yapmaya başlar, ancak Peter büyünün MJ, Ned, May ve Happy’nin de onun Örümcek-Adam olduğunu unutmasına neden olacağını anlayınca, hem bu kişiler onun kim olduğunu hatırlasın ister hem de diğer herkes bunu unutsun. Her şeyi Mysterio onun kimliğini açıklamadan önceki hâle döndürmeye çalışan Peter, Strange büyüyü yaparken parametreleri değiştirir. Böylece, farkında olmadan, her evrende Peter Parker’ın Örümcek-Adam olduğunu bilen herkesi MCU’ya (Marvel Sinematik Evreni) getirecek olan bir Pandora Kutusu açar. Strange, sonsuz sayıda ziyaretçi gelmeden büyüyü düzeltir ama Peter için talihsizlik sayılacak olan durum oraya gelmeyi başaran kişilerin Örümcek-Adam’ın diğer evrenlerdeki düşmanları olmasıdır. Şimdi Peter’ın bir yandan MJ ve Ned ile geleceğini korumaya çalışırken, bir yandan da herhangi bir evrende bir Örümcek-Adam ile savaşmış en zorlu kötülerle karşılaşması gerekecektir. Peter Parker’ın MCU başlangıç hikayesinin bu güçlü zirvesinde Peter, gerçek kahramanların başkalarına yardım etmek için her gün yaptıkları büyük fedakarlıkları yapacaktır.

Columbia Pictures bir Marvel Studios ve Pascal Pictures yapımı olan “Örümcek-Adam™: Eve Dönüş Yok”u sunar. Başrollerini Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Jon Favreau, Jamie Foxx, Willem Dafoe, Alfred Molina, Benedict Wong, Tony Revolori ve Marisa Tomei’nin paylaştığı filmi Jon Watts yönetti. Stan Lee ve Steve Ditko’nun yarattığı MARVEL Çizgi Romanlarına dayanan filmin senaryosunu Chris McKenna ve Erik Sommers kaleme aldılar. “Örümcek-Adam™: Eve Dönüş Yok”un yapımcılığını Kevin Feige (AYL-Amerikan Yapımcılar Locası) ve Amy Pascal (AYL); yönetici yapımcılığını ise Louis D’Esposito, Victoria Alonso, JoAnn Perritano, Rachel O’Connor, Avi Arad ve Matt Tolmach gerçekleştirdi. Filmin görüntü yönetimi ASC’den Mauro Fiore’nin, yapım tasarımı Darren Gilford’un, kurgusu ACE’den Jeffrey Ford ve Leigh Folsom Boyd’un, kostüm tasarımı ise Sanja Milković Hays’in imzasını taşıyor. Filmde, Kelly Port görsel efektler amiri, Ryan Meinerding ise Görsel Gelişim Departmanı Sorumlusu, CSA’den Sarah Halley Finn ise Casting (oyuncu seçimleri) sorumlusu olarak görev aldı. Müziği Michael Giacchino tarafından yapılan filmin müzik amirliğini Dave Jordan gerçekleştirdi.