15.05.2018

Oscar Rekorları

En fazla ödülü kim kazandı, hangi film en fazla adaylık aldı, hangi oyuncunun adaylık ve ödül rekoru hâlâ kırılamadı?

En Fazla Oscar Kazanan Kim?

Walt Disney

Disney, kariyeri boyunca elli dokuz kez Oscar adaylığı elde etti ve bunların yirmi dokuzunu ödüle çevirdi. Hatta Walt Disney 1966 yılında öldükten sonra bile Oscar kazanmaya devam etti. Winnie the Pooh and the Blustery Day filmi, Disney’in ölümünden sonra Oscar ödülü kazanmıştı.

Oyunculuk Dalında En Çok Kazanan Kim?

Katharine Hepburn

On iki adaylığın dört tanesini ödüle çeviren Hepburn’un rekoru henüz kırılmış değil. Hepburn, Morning Glory (1933), Guess Who’s Coming to Dinner (1967), The Lion in Winter(1968) ve On Golden Pond (1981) filmleri ile ödül kazanmıştı. Oyunculuğu artık bıraktığını açıklayan Daniel Day-Lewis, Hepburn’e en yakın iki isimden biri. Şu ana kadar üç ödülü var, bu yıl da kazanırsa ikinci bir oyuncu dört ödüle ulaşmış olacak ancak zor görünüyor. Tabii henüz emekliliğini açıklamayan Meryl Streep, Hepburn’un rekorunu belki de kıracak ileriki yıllarda. Streep’in de Day-Lewis gibi üç ödülü var.

En Fazla Ödül Kazanan Yönetmen Kim?

John Ford

Westernleriyle tanıdığımız John Ford yönetmen dalında rekoru elinde bulunduruyor. Beş kez adaylık ve dört kez ödül. The Informer (1935), The Grapes of Wrath (1940), How Green Was My Valley (1941) ve The Quiet Man (1952) filmleriyle ödülü evine götüren isimdi Ford.

En Çok Ödül Kazanan Film Hangisi?

Bu rekoru on bir ödül ile üç film paylaşıyor: Titanic (1997), Ben-Hur (1959) ve The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

En fazla adaylık söz konusu olduğunda on dört adaylık ile All About Eve (1950), Titanic (1997) ve La La Land (2016) öne çıkıyor elbette.

En Çok Adaylık Alan Oyuncu Kim?

Meryl Streep

Bu yıl The Post filmindeki Katharine Graham rolüyle yirmi birinci adaylığını alarak kırılması zor bir rekora imza attı Streep. Zaten yirmi adaylık ile de rekor kendisindeydi. Streep bu adaylıkların üçünü ödüle çevirdi Kramer vs. Kramer (1979), Sophie’s Choice (1982) ve The Iron Lady (2011) filmleri ile.

Erkek oyuncu kategorisinde Jack Nicholson on iki adaylıkla şu ana kadar en fazla adaylık elde eden oyuncu.

Kaynak: Time