24.08.2022

Otelleri Mesken Edinen Harika Filmler

High Spirits (1988)

Yönetmen: Neil Jordan 

Peter Plunkett (Peter O’Toole) ailesinden kalma aslında ortaçağdan kalma  bir kale olan oteli işletmektedir. İşler istediği gibi gitmeyince otelde hayaletler olduğunu söyleyerek müşteri çekmeye çalışır.

Evil Under The Sun (1982)

Yönetmen: Guy Hamilton

Agatha Christie’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmde, bir aktrisin ölümünü araştıran Poirot, suç anında başka yerde olduklarını ispatlayabilen otel sakinleri arasında katili bulmaya çalışır.

The Shining (1980)

Yönetmen: Stanley Kubrick

Overlook (Stanley) otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eden Jack Torrance (Jack Nicholson) ailesi ile birlikte otele taşınır. Sezgileri çok güçlü olan Jack’in oğlu Dany otelde bazı kötü ruhları hissetmeye başlar.

1408  (2007)

Yönetmen: Mikael Hafstrom

Stephen King’in hikayesinden uyarlanan filmde korku romanı yazarı Mike Enslin (John Cusack) yeni projesi için gittiği Dolphin Otelde 1408 numaralı odada kalmaya başlar. Perili olduğuna inanılan ve geçmişte bir çok gizemli ölümün yaşandığı odada Mike gerçeklik algısını yitirecektir.  

Same Time Next Year (1978)

Yönetmen: Robert Mulligan

İlk kez 1951 yılında Sea Shadows Inn adlı otelde tanışan çift yirmi beş yıl boyunca her sene aynı otelde aynı zamanda buluşur. Diyaloglara dikkat!

Hotel Rwanda (2004)

Yönetmen: Terry George

Soykırımdan kaçan "Tutsi" ve "Hutu" halklarına çalıştığı otelin kapılarını açan ve onları bir katliamdan kurtaran bir adamın gerçek hikâyesi.

 

Psycho (1960)

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Hitchcock’un efsanevi korku filmi. Bates moteli işleten Norman Bates (Antony Perkins)’in hikâyesini bilmeyen yoktur sanırım. Ünlü duş sahnesi ile sinema tarihine geçmiş hala adından söz ettiren Hitchcock’un başyapıtlarından biri.

Anayurt Oteli (1986)

Yönetmen: Ömer Kavur

Yusuf Atılgan’ın romanından uyarlanan filmde bir Anadolu kasabasındaki  Anayurt Oteli’nin müdürü Zebercet’in yalnız ve sıradan yaşamı bir gece Ankara treni ile gizemli bir kadının otele gelmesi ile değişir. Kadın ertesi gün bir hafta sonra tekrar geleceğini söyleyip otelden ayrılır.

Identity (2003)

Yönetmen: James Mangold

Bir kasırga yüzünden bir otele sığınan, birbirini tanımayan on kişi dış dünya ile iletişimi kaybeder. Bir süre sonra tuhaf olaylar ve cinayetler başlayacaktır.

The Grand Budapest Hotel (2014)

Yönetmen: Wes Anderson

Stefan Zweig ‘ın notlarının esinlenerek uyarlanan film 20. yy başlarında Alp dağlarında hayali bir ülke olan Zubrowka bulunan Büyük Budapeşte otelinin sahibi Zero Mustafa’nın otele nasıl sahip olduğu ve neden kapatmak istememesinin eğlenceli hikâyesi.

Somewhere in Time (1980)

Yönetmen: Jeannot Szwarch

Bir zamanda yolculuk hikâyesi, genç bir  yazar yeni romanı için bir otele yerleşir, akşam yemeğini beklerken otelin tarih odasını ziyaret eder ve orada gördüğü bir kadının fotoğrafına aşık olur. Otel kayıtlarından kadının ismini araştırırken kendisininde geçmişte aynı  zamanda otelde olduğunu keşfeder.

 

Masumiyet  (1997)

Yönetmen: Zeki Demirkubuz 

Antalya Film Festivali ve Altın Koza'dan ödüller alan filmde hapishaneden yeni çıkan Yusuf ablasının yanına gider ve bir süre sonra orada yaşadıklarından dolayı ucuz bir otele yerleşir ve yolu burada üç kişi ile kesişir ve kendini bir aşk üçgeninde bulur.

Hazırlayan: Serkan Hızlı