20.04.2018

Pera Film’de Barbara Hammer Seçkisi

Barbara Hammer Beden Politikaları

19 Nisan – 25 Mayıs 2018

Pera Film, Amerikan deneysel sinemasının öncü kadın sanatçılarından Barbara Hammer’ın film ve videolarından retrospektif niteliğinde, çarpıcı bir seçki sunuyor. Barbara Hammer: Beden Politikaları adlı programda sanatçının beden, kimlik ve toplumsal cinsiyet temalı 10 eseri gösteriliyor. İsviçre’de bulunan European Graduate School’da ders vermeye devam eden Hammer’in, son yıllarda New York, Modern Sanat Müzesi (MoMA); Londra, Tate Modern; Paris, Jeu de Paume gibi önemli sanat kurumlarında üretimlerine çeşitli gösterim ve sergilerle yer verildi. Şimdi sıra Pera Müzesi’nde!

Barbara Hammer’ın öne çıkan film ve videolarının yer aldığı bu programda; 1974 yılında çektiği toplumsal cinsiyet ve kimlik konusunda dönemi için devrimsel nitelikte olan Dyketactics, kuir tarih üzerine çektiği belgesel üçlemesi Nitratlı Öpücükler (1992), Tatlı Kurgular (1995)ve Tarih Dersleri (2000) ile ressam Henri Matisse ve Pierre Bonnard’ın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki çalışmaları üzerinden Matisse ve ailesinin tanıklıklarıyla Fransız Direnişi’ne odaklanan 2003 yapımlı Cennete Direnmek gösteriliyor. 1920’lerin sürrealist sanatçılarından Claude Cahun ve Marcel Moore üzerine çektiği 2006 yapımı Sevgili/Öteki belgeseli, deneysel sinemacılığın yeni nesillere aktarılmasının konu olduğu Kuşaklar (2010), sanatçı Maya Deren’in 1940’lardaki filmlerini zaman ve mekân kavramları üzerinden yeniden kurguladığı Maya Deren’in Lavabosu (2011) ile Pulitzer ödüllü Amerikalı şair Elizabeth Bishop’ın dünyasını anlatan Bu Eve Hoşgeldiniz (2015) filmi de programda yer alıyor. Son olarak bu seneki Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, Barbara Hammer’ın büyüleyici filmciliğini farklı konularla ele alan çok yönlü video yerleştirmesi Kanıt Bedenler (2017) programda tek kanallı gösteriliyor. Seçkide yer alan bu filmler, toplumsal cinsiyet, beden politikaları ve kimlik üzerine sanatçının öznel deneyimlerinden oluşan özgün hikayeler sunuyor.

Barbara Hammer

Sanatçı Barbara Hammer (d. 1939 Hollywood, Kaliforniya) 40 yıla yayılan kariyeri boyunca 80’den fazla film ve video üretti. Kuir sinemanın öncülerinden kabul edilen Hammer, ayrıca performans, yerleştirme, fotoğraf, kolaj ve yazı gibi farklı mecralarda da üretim yapıyor. 2013’de şair Elizabeth Bishop’ı ele alan Welcome to This House başlıklı filmiyle Guggenheim Fellowship kazandı. Optic Nerve (1985), Endangered (1988) ve Nitrate Kisses (1993) filmleri Whitney Biennial’ine seçildi (’85,’89,’93). New York’ta yaşıyor ve çalışıyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.