28.05.2016

Preacher’dan İlk İzlenimler

preacherDC Comics evreninin daha çok adult kitleye hitap eden dalı Vertigo ürünü olan, 1995 – 2000 yılları arasında yayımlanan, aykırı dili ve görselliğiyle kült statüsüne giren Preacher, 2000’lerin başlarından itibaren birçok kez film ya da diziye dönüşme haberine maruz kalmasına rağmen bir türlü bu projeler gerçekleşmedi. Sonunda, 2014’te sağlam bir geek olduğu bilinen Seth Rogen ve Evan Goldberg ikilisinin tv serisine dönüştüreceği ve daha önce benzer türdeki The Walking Dead‘i barındıran AMC kanalı tarafından yayımlanacağı açıklanan Preacher’ın pilot bölümü görücüye çıktı. Oyuncu kadrosunda Dominic Cooper, Ruth Negga, Joe Gilgun‘ı barındıran dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşacak.

Preacher, hepimizin bildiği gibi vaiz demek. Çizgi roman ve dizi geçmişi karanlık olan, 6 yaşında gözleri önünde babası katledilen vaiz Jesse Custer’ın öyküsünü anlatıyor. Ahiretteki kaos sırasında tanrı kadar güçlü bir varlık yer yüzüne iner. Jesse Custer’ın içine giren bu güç onun ve haliyle vaaz verdiği tüm kitlenin yaşamını etkiler. Jesse’nin her şeyi bırakıp Texas’ta vaiz olmasını kabullenemeyen kiralık katil olan kız arkadaşı Tulip ve adeta gökten kasabaya düşen İrlandalı vampir Cassidy’nin gelişiyle hikaye başlar. Jesse’nin amacı ise tanrıyı bulup ondan hesap sormaktır.

preacher

Din, tanrı, inanç, melek, şeytan gibi insanların oldukça hassas olduğu kutsallarıyla umarsızca dalga geçen çizgi roman serisinin ekrana ne derece aktarılacağı büyük merak konusuydu. Rogen – Goldberg ikilisi çizgi romana bağlı kalmaya çalışmalarının yanında önemli sayılabilecek dokunuşlar da yapmışlar. Rogen, çizgi romanlara senaryo bazında çok bağlı kalmayacaklarını açıklamıştı. Bu değişimler de ona yorulabilir. Çizgi romanlarda sarışın olan Tulip’in melez biri olarak tasviri de bu değişimlerin en barizi olabilir.

Senaryo ve karakterlerdeki değişimlere rağmen Preacher’ın insanları rahatsız edebilecek aykırı dili ekrana da geçmiş gibi. Pilot bölümdeki kilisedeki vaaz sahneleri ve dinleyen kitle, Tom Cruise – Scientology göndermesi, sansürden kaçınan oldukça kanlı şiddet sahneleri gelecek bölümler için heyecanlandırıcı ayrıntılar. Yine de Preacher gibi karanlık bir karakterin ve popüler kültüre büyük eleştiriler getiren evrenin ne denli başarılı yansıtıldığını saptamak için biraz daha beklemek gerekiyor. Diziye dair en büyük merak konusu ise çizgi romanda görülen Tanrı tasvirini ekranda ne şekilde göreceğimiz. Pilot bölümü karakterleri fazla derine inmeden tanıtan ve aynı kasabada buluşturan Preacher, türün sevenlerinin kaçırmaması gereken bir yapım.