10.04.2022

Rabiye Kurnaz George W.Bush’a Karşı

Gösterim tarihleri: 11 Nisan ve ek gösterim 20 Nisan

Bu yıl festivalde açılış filmi, insan haklarına anne –çocuk ilişkisi üzerinden değinen Alman yönetmen Andreas Dresen’in Rabiye Kurnaz George W.Bush’a Karşı filmiyle oldu. Film festival günlerinde dört ayrı sinema salonunda beş ayrı seansta gösteriliyor. Gördüğü ilgi üzerine ek seans bile yapılacak.

Rabiye Kurnaz George W.Bush’a Karşı, bu yıl Berlin’de Almanya’da yaşayan oyuncu Meltem Kaptan’ın En İyi Oyuncu ödülünü almasıyla kendinden söz ettirdi. Meltem Kaptan, Almanya’da komedi dalında ve televizyon şovlarında tanınan bir isim. Onun filmdeki başarısı Nürnberg’den de en iyi kadın oyuncu ödülüyle değerlendirildi. Film Nürnberg’de ayrıca Halk Ödülü’nü de aldı. Berlin’de filmin senaryosu da en iyi senaryo ödülünü almıştı. Ayrıca gene Berlin’de Sanat Sinemaları Birliği Ödülü de Rabiye Kurnaz George W.Bush’a Karşı‘nın olmuştu.

Rabiye Kurnaz, Almanya’da yaşayan gerçek bir karakter. Oğlunun ortadan kaybolmasının ardından onu bulmak için uzun yıllar uğraş veren bir anne. Yönetmen Andreas Dresen, Almanya’da Türklerle ilişkileri olan bir kişi. Kadıköy Sineması’ndaki gösterimde kendisi de vardı ve film sonrası seyirciyle kurduğu sempatik ilişki filminin onu ne kadar mutlu ettiğinin de göstergesiydi. Yönetmen en baştan bu filmi tasarlarken, filmde mizah olacağını düşünmediğini belirtti.

Rabiye Kurnaz’ın gücü, aynı anda hem ağlayan hem de gülebilen karakteriyle filme onun bakış açısından bakınca bu çok önemli kayıp hikâyesi hem ağlatan hem güldüren bir tarzda ilerlemiş. Meltem Kaptan ise role tam anlamıyla oturmuş. Rabiye Kurnaz, enerjisi oldukça yüksek ve çok hızlı hareket eden bir insan olduğundan el kamerasıyla onu takip etmişler. Bu sade kadının oğlunu Guantanamo’dan kurtarıp, yeniden topluma kazandırma hikâyesi gerçekçi bir bakış açısıyla, karakter filmi olarak ilerlerken “Hakkınızı savunun” mesajını veriyor.