18.05.2016

Randevu İstanbul’da Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Film

Suffragette

Bafta ödüllü yönetmen Sarah Gavron ve Shame ile tanınan senarist Abi Morgan imzalı Suffragette, İngiltere’de kadınlara eşit oy hakkı verilmesi için başlatılan kadın hareketini konu alıyor. Carey Mulligan, Merly Streep ve Helena Bonhem Carter gibi son derece etkileyici bir kadroya sahip Direniş! aynı zamanda Randevu İstanbul’un açılış filmi konumunda.

 

Experimenter

Tanınmış sosyal psikolog Stanley Milgram’ın hayatına odaklanan film, yaptığı deneylerin hem kamuoyu hem de politikacıları rahatsız etmesi üzerinden ilerliyor. Sundance Film Festivali seçkisinde yer alan Experimenter, başrolündeki Peter Sarsgaard’a ise en prestijli bağımsız film ödüllerinden olan Gotham’da adaylık getirdi.

 

Villie-Marie

İlk filmi Wetlands ile büyük beğeni kazanan Guy Edoin’in yeni filmi Villie-Marie Toronto Film Festivali’nde büyük ilgi gördü. Yeni filminin çekimlerine hazırlanırken bir yandan da kopuk bir iletişime eşcinsel oğlu ile yeniden yakınlık kurmaya çabalayan Fransız bir aktrisin öyküsü anlatılıyor filmde. Monica Bellucci gibi ağır bir topa sahip Villie-Marie, trajik bir anlatıma sahip.

 

The Wait

Venedik Film Festivali’nde üç ödül birden kazanan yeni İtalyan yönetmen Piero Messina imzalı film, acılı bir annenin, oğlunun ölümü ardından, onu biraz daha yaşayabilmek adına oynadığı bir oyun üzerinden trajik bir hikayeyi anlatıyor. Anne rolünde usta oyuncu Juliette Binoche’un olduğunu belirtmek filmi izlemek için ana sebeplerden biri.

 

Flowers

İspanya’nın Oscar adayı olan ve bu anlamda Bask dilinde aday gösterilen ilk film olan Flowers, kader ve özlem olguları üzerinden üç kadının hikayesine odaklanıyor. Film, aynı zamanda Kieslowski sinemasından izler taşıdığı iddiası da barındıran bir drama. Randevu İstanbul vasıtası ile ülkemize de uğrayan film, Avrupa’nın birçok festivaline katılıp, çeşitli ödüllerle ayrılmayı başardı.