24.08.2022

Rise of Empires: Ottoman

Güney YURDAKUL

Netflix’in Türkiye yatırımlarının bir yenisi olarak karşımıza çıkan Rise of Empires: Ottoman, belgesel-dizi yönüyle diğer yapımlardan ayrılıyor ve hedef kitlesini uluslararası olarak belirlemesiyle de dikkat çekiyor. Yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini Emre Şahin’in üstlendiği dizi, kadrosunda ağırlıklı olarak Türk oyuncular bulundurmasına rağmen hedef kitlesindeki stratejik tercihlerden dolayı orijinal dili İngilizce.

Odak Noktası Savaş

Dizinin ilk sezonunda Osmanlı Devleti’nin imparatorluk yolundaki en büyük askeri başarılarından biri olan İstanbul’un Fethi konusu işleniyor. Dizi, tarihin önemli dönemlerini konu alan uzun soluklu dizilerin aksine, odağını olabildiğince diplomasi, savaş ortamı ve stratejiler üzerinde tutarak belgesel-dizi olmasının farkını ortaya koyuyor. Fatih Sultan Mehmet’in Bizans ile verdiği savaş kadar yazgısını bulma çabasını ve kendi iç savaşına da odaklanan yapım, Konstantin’in gözünden duvarların arasında sıkışmış bir lider ve halkının durumuna da eğiliyor.

Dizi, kurgusal sahneler ve bilgileri ile destek veren isimler ışığında bir anlatıcının önderliğinde ilerliyor. Canlandırılan sahneler ile katılımcıların yaşananları yorumlamaları, doğal paslaşmalar ile akıcı bir üslupta veriliyor. Gerçeklerin kurgu ile anlatıldığı sahneler çoğu zaman başarılı bir sinematografik anlatım ile gösterilse de özellikle kimi destansı savaş sahnelerinin altında eziliyor. Yaşanan olayların kurgusal tasvirinde kullanılan yoğun görsel efekt kimi yerlerde seyirciyi yaratılan atmosferin etkisinden kopartıyor. Özellikle Osmanlı ordusunun sayısal olarak büyük üstünlük kurduğu bu mücadelede kimi zaman Cenevizli Giustiniani’nin Osmanlı’ya büyük zorluk çıkaran paralı askerlerinin iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda gösterilmesi, izleyicinin mantık algısını yıkıyor.

Harem Entrikalarından Uzak

Entrikalardan nispeten arındırılmış bir içerik olmasına rağmen yaşanan tarihi daha ilgi çekici kılmak amacıyla eklenen kurgulanmış ve yaşanmış olması pek muhtemel olmayan kimi sahneler, bu döneme ve özellikle de Padişah otoritesinin katılığına hakim olanlar için dizinin olumsuz yanlarından biri olarak görülebilir.

Pek çok Türk oyuncunun ana dillerini kullanmadan da iyi performans sergileyebildiklerini gördüğümüz Rise of Empires: Ottoman, destansı bir savaşı farklı perspektifler ışığında anlatıyor. Belgesel kısmında çıkardığı iyi işin aksine yer yer dizi-kurgu kısmında gerçeklerin ihtişamı altında kalıyor. Olumsuz yanlarına rağmen akıcı anlatımı ile tarihi keyifli ve sinematografik bir şekilde sunuyor.