15.06.2018

Salt Beyoğlu Perşembe Sineması’nda Bu Hafta: Paris Yanıyor

Salt Beyoğlu’nda her perşembe gerçekleşen şehirler üzerinden irdelenen bir yenilenme fikri etrafında şekillenen Perşembe Sineması’nda bu hafta Paris Yanıyor var.

Nocturama [Nocturama: Paris Yanıyor] (2016)

Yönetmen: Bertrand Bonello
130 dakika
Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Çeşitli etnik kökenlerden gelen ve yaşadıkları topluma tepki duyan bir grup Parisli genç bombalı saldırı planları yapar. Şehirde eş zamanlı terör eylemleri gerçekleştiren gençler, gece lüks bir alışveriş merkezine saklanır. Saint Laurent (2014) ve House of Tolerance (2011) gibi tartışmalı yapımlarla tanınan Bertrand Bonello’nun gerilim türü bu filmi temeli belirsiz bir politik öfke ile bugünün tüketim kültürünün etkilerini bir arada işliyor.

Yönetmen, 2017 tarihli bir söyleşisinde söz konusu birlikteliği şöyle anlatmıştı: “Aynı anda hem terörizm hem de kapitalizme kendini kaptıran bireyler yaratabilecek bir dönemde yaşıyoruz. Nocturama‘yı 40 yıl önce çekseydim yalnızca sokağın gerçekliğine dayalı ilk bölümden oluşurdu. İnşa ettiğimiz yapay, ticari dünyada geçen ikinci bölüm filmi güncel kılıyor.”

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.