24.08.2022

Sessizliği Reddet | Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Özlem ÇELİK

James Patterson‘un çok satan Filthy Rich kitabından uyarlanan belgesel niteliğindeki mini dizi, 27 Mayıs 2020’de yayına giren Netflix orijinal yapımı. Amerikan yapımı dört bölümden oluşan mini dizinin yönetmeni Lisa Bryant, senaristleri ise John Connolly ve Tim Malloy. Belgesel, 2019 yılına kadar multimilyarder olan Jeffrey Epstein’ın kadınları ve reşit olmayan kızları yıllarca taciz etmesi, suçlarını gerçekleştirmek ve örtbas etmek amacı ile kurduğu geniş suç ağını anlatıyor. Birçok fotoğrafın ve sorgu videolarının yer aldığı belgeselde zaman yolculuğu ile Jeffrey’e ve O’nun kurduğu sözde “saadet zinciri” ağındaki kişilere tanıklık ediyoruz.

“Bu dizide reşit olmayanların cinsel istismarına ilişkin şiddet içeren ifadeler yer almaktadır. Bazı izleyiciler bunları rahatsız edici bulabilir.”

Yüzünde tüm suçlamaları reddedeceğini ele veren alaycı bir gülüş ve donuk bir yüz ifadesi ile ilk sahnede sorgudaki Jeffrey’i görüyoruz. Gerçeği söyleyeceğine dair elini havaya kaldırarak yemin ediyor ve kendisine sorulan tüm rahatsız edici sorulara, yüzündeki donuk ifadeyi hiç değiştirmeden “ek 5. madde hakkımı kullanıyorum” diyerek yanıt veriyor. Daha önce iki suçtan hüküm giydiğini ilk sahneden öğreniyoruz. Bunlardan biri fuhuşa teşvik, diğeri ise çocuk fuhuşu. Gazeteciler, araştırmacılar, mağdur olan kişiler bir şekilde Jeffrey’nin her işin içinden nasıl sıyrıldığını hayretler içerisinde izliyorlar. Jeffrey, paranın ve çevresinin gücüyle, istismar ettiği kişileri korkutarak kendisine bağlıyor.

Av Sahası

Prens Andrew, Bill Clinton, Donald Trump, Kevin Spacey, Chris Tucker, Alan Dershowitz ve daha birçok avukatlar, akademisyenler ile meşhur kişilerle arasının çok iyi olduğu bilinen Jeffrey’nin yanında hep genç ve güzel kadınlar olması dikkat çekiyor. Oxford’da okumuş Ghislaine Maxwell, ‘Madam’ lakaplı sevgilisi Jeffrey’nin suç ortağı olup, O’nu çok fazla kişiyle tanıştırıyor. Evine gelip kendisine masaj yapan kızlara 200$ vereceğini belirterek, onlara masaj esnasında tacizde bulunuyor. Üstelik bu kızların çoğu çok küçük yaşlarda ve korkutulmuşlar. Dahası da var… Evine gelen her kıza, başka bir kızı getirdiğinde de para ödeyeceğini belirten Jeffrey’e, para kazanmak için zor durumda olanlar isteğini yerine getirerek karşılık veriyorlar. Başta kulağa tuhaf gelse de, mağdurların bazıları para kazanma isteği ile bu durumu kabul ediyor.

Jeffrey’nin seçtiği tüm kişiler genellikle geçmişinde ailesi, arkadaşları, sevgilisi ya da hiç tanımadıkları kişiler tarafından zarar görmüş kızlar ve Jeffrey, onların hayatının ya da psikolojisinin kötü olduğunu nokta atışı ile hemen anlıyor. Gizemli biri olmayı seven ve insanlarda merak uyandıran Jeffrey, herkesinin adını duyduğu ama hakkında hiçkimsenin bir şey bilmediği biri. Araştırmacı gazeteci, Jeffrey hakkında yazacağı bir yazı için kaynaklardan ilk mağdurlardan olan ve Jeffrey için çalıştığı bilinen Maria’ya ulaşıyor. Maria, 1995 yılında açtığı resim sergisinde Jeffrey ve sevgilisi Maxwell ile tanışıyor. Ayaküstü bir muhabbetin aylar sonrası kendisine uygun bir iş bulunduğu söylenerek aranıyor ve gidiyor. Jeffrey, Maria’nın kız kardeşi olduğunu öğrenerek, O’na iyi bir gelecek vadedip, onunla da iletişime geçiyor ve iki kızkardeşin de farklı şekillerde taciz ediyor. Jeffrey, mağdurlarına çok iyi bir gelecek garantisi veriyor. Maria ve kız kardeşi gidip ifade verseler de, verdikleri ifadenin yayınlanmadığını, hatta aksine Jeffrey’i öven bir röportaj olduğunu görünce şaşırıyorlar. Jeffrey’nin para ile satın alamayacağı hiçbir şeyin olmadığı anlaşılıyor ve para ile gücü kirli emellerine alet ederek herkese istediğini yaptırıyor.

Parayı Takip Et

Jeffrey, 1990 yılında Palm Beach’te bir villa satın alarak, burayı istismar için kullanıyor. Tüm mağdurlarını nasıl taciz ettiğini ve yine tüm mağdurlarını nasıl manipüle ederek susturduğunu görüyoruz. Mağdurların bazıları ifade vermek istemeye korkarken, bazıları da Jeffrey’e aşık olduklarını ve onunla evleneceklerini söylüyorlar. Fakat mağdurların sayısı sandığımızdan çok daha fazla. İfade verenlerin çoğu, oraya en az 25-30 kişi daha getirdiklerini söylüyor. Kimisi sadece tacizde bulunduğunu, kimisi tecavüz ettiğini, kimisi de fuhuş için kullanıldığını açıkça belirtiyor. Polisin çok fazla delil toplamasına rağmen, Jeffrey yaptığı ataklarla her işin içinden sıyrılmayı başarıyor. Evine gelen kızların yaşlarını yalan söylediklerini ya da hiç tanımadığını iddaa ediyor. Polis, bu soruşturmayı çok detaylandırsa da, Jeffrey durumu fark ettikçe gardını hazırlıyor. FBI soruşturmayı devraldığında ise, başlarda her soruya yanıt alan polis, bir süre sonra FBI’dan soruşturma hakkında bilgi alamıyor ve işin üstünün örtülmeye çalışıldığı anlaşılıyor.

Ada

Jeffrey, herhangi bir üniversiteden mezun olmamasına rağmen sahte belge ile öğretmenlik yaparken okuldan atılıyor ve kendisine farklı bir iş arıyor. Orta ve mütevazi bir yaşantıdan gelen Jeffrey, zekası ve yeteneği ile birçok borsacının hayran kaldığı biri haline geliyor. Çok kısa sürede dolandırıcılık, para aklama, finans ve borsa oyunları ile bir anda multimilyoner oluyor. Seks kaçakçılığı çetesi yürütürken muazzam bir servet ile gücüne güç katıyor. 2008 yılında hükümetle eşi benzeri görülmemiş gizli bir anlaşma yaparak kadınları istismar etmeye devam ediyor. Hüküm giydiği zamanlarda çalışma izni ile dışarı çıktığında bile özel uçağı ile ofisine kızları getirten, onlardan sürekli fotoğraf isteyen Jeffrey’nin yasa dışı pek çok işe karıştığı, ev hapsindeyken bile defalarca ihlal ederek dışarı çıktığı belgeleniyor. Jeffrey’nin mağdurlarından biri olan Sarah Ransome, 2006 yılında O’nun tarafından fuhuş amaçlı kullanıldığını anlatıyor. Little Saint James adında bir ada satın alan Jeffrey, adanın her yerine sahil kulübeleri ve küçük evler inşa ediyor. Adaya iki ayda bir genç kızlar ve misafirler geliyor.

Seslerini Duyuranlar

Yaklaşık iki yıl boyunca onun adına çalışmış olan mağdurlardan Virginia Roberts Giuffre, Maxwell’in bebek isteği ile sarsılıyor. Çiftin bebeğini Virginia’nın doğurması; ancak bebek üzerindeki tüm haklarından vazgeçmesi isteniyor. Virginia, korku ile bunu kabul ederken, eğitimi için kendisine söz verildiğini dile getirerek, sertifikasını alma isteğini söylüyor. Birkaç hafta içerisinde Jeffrey, Virginia’ya Tayland biletini veriyor ve Virginia için bu inanılmaz bir kaçış fırsatı oluyor. Günün birinde gittiği yerden Jeffrey’e arayıp evlendiğini söylüyor. Jeffrey çok kızsa da, herhangi bir şey yapmıyor; fakat Virginia olanları atlatamayarak eşi ile beraber bu adamın tüm yaptıklarını ortaya çıkarmak için suç duyurusunda bulunuyor.

2019 yılının Temmuz ayında seks ticareti yapmaktan tutuklanan Jeffrey, 10 Ağustos günü kaldığı hücrede intihar etmiş olarak bulunuyor. Kendisini astığı anlarda kamera kaydının bozulması, gardiyanların uyuyor olması, bu ölümü şaibeli kılıyor. Mağdurlar ise mahkemeye çıkma fırsatı bularak, Jeffrey’nin kendilerine yaptıkları her şeyi anlatıyorlar.

Prens Andrew’in kraliyet görevlerinden Jeffrey ile arkadaşlığı sebebiyle feragat etmesi, kraliçenin bunu hemen kabul etmesi suçlamaları doğrular nitelikte. 2008 yılında Jeffrey Epstein ile gizli bir anlaşma yapan başsavcı Alexander Acosta, 2017 yılının nisan ayında Çalışma Bakanı olarak göreve getirilse de, Jeffrey ve yaptıkları yüzünden eleştirilere maruz kalarak, gerçeklerin ortaya çıktığı 2019 yılında istifasını vermiştir.

Bu belgesel ile mağdur olan kadınlar, duygusal yaralarını açığa çıkarıyor.