24.08.2022

Sinemanın Kült “B” Filmleri

Basket case

Basket Case: “What’s in the basket?”

Gizemli bir fragmana sahip, türün enteresan ve yaratıcı örneklerinden biri daha: Basket Case. Siyam ikizi olan erkek kardeşlerin intikam öyküsünü anlatan, içinde komedi unsurları bulunsa da bir korku – dram filmi olarak nitelendirilebilecek bir B filmi.

İçinde ne olduğunu merak edenler için ölümcül olan bir sepetle kasabadan New York şehrine gelen bir genç. Kardeşine özel bir bağla bağlanmış bir genç… Zamanında yapışık ikiz kardeşlerin babaları, tam bir vücuda sahip Duane‘i benimserken, kardeşinin karnına yapışık, pek çok uzvu olmayan Belial‘den nefret eder. Bir grup doktor çağırıp ikizleri ayırmasını, ucube olarak gördüğü yaratığı öldürmelerini ister. Operasyon başarı ile gerçekleşir; fakat iki kardeş birbirleri ile düşünce yoluyla iletişim kurabilmektedir ve Duane, operasyondan sonra çöpe atılmış kardeşini kurtarır. İstenmeyen yaratık Belial‘in intikam öyküsü babası ile başlayıp onu kardeşiyle ayıran doktorlara kadar devam eder.

basket case

Film çekim teknikleri ve plastik efektler bakımından kaliteli bir korku filmi olmasa da, verdiği toplumsal mesajlar açısından önemlidir. Örneğin bir babanın sırf normal görünmediği için çocuğunu sahiplenmemesi, onu ‘katil’ olarak nitelendirmesi, iki erkek kardeşi normal bir doktor yerine bir veterinerin ayırması, bakıma muhtaç olan Belial‘in kardeşini başka insanlarla paylaşamama duygusu böylesine bir korku filminde incelikle işlenmiş, atlanmaması gereken unsurlardır.

Yönetmen Frank Henenlotter zamanında, sadece 33 bin dolara mal olan bu film ile, iyi sükse sağlamıştır. 1990 ve 1991 yıllarında çevrilen iki devam filmi de bunun kanıtıdır. Öyle ki, filmin 20. yılında special edition dvd’si bile çıkmıştır. Pek çok insan gerilimli bir korku filmi olarak görse de, bana kalırsa dünyanın en rahatsız edici mistik filmlerden biridir Basket Case. Bolca kan görmenin sizi rahatsız etmeyeceği zamanda izleyin.

“What’s in the basket? Open it, if you dare…”