23.04.2016

Spaced

spacedSitcom’larda olay ya da durum komedisi, absürt komedi, kara mizah gibi seçeneklerin yanı sıra hakkını vererek yapılması ve izleyici kitlesini kısıtladığı için başarılı olması oldukça zor bir tür daha var. Mizahını popüler kültür ürünlerine yaptığı göndermelerin üzerine inşa eden ve popüler kültürden bir haber kitlenin uzaklaşmasına yol açan bu türün televizyon tarihinde başarılı örneklerinin sayısı oldukça az. 1999 – 2001 yılları arasında yayımlanan ve yalnızca iki sezon, on dört bölümden oluşan İngiliz dizisi Spaced de bu sınıfın en özel örneklerinden.

Yönetmenliğini Shaun of the Dead, Hot Fuzz,Scott Pilgrim vs. The Worldgibi filmlerin yönetmeni Edgar Wright‘ın yaptığı, senarist koltuğundaysa dizinin aynı zamanda başrolleri de olan Simon Pegg ve Jessica Hynes‘ın bulunduğu Spaced, yazar olmak için çırpınan Daisy Steiner ile başarısız çizer Tim Bisley’nin bir kafede tuhaf bir şekilde tanışıp, evli çiftler dışında kiraya verilmeyen bir evde çift taklidi yaparak ev arkadaşı olmaları üzerine kurulu. Tim’in yakın arkadaşı Mike, Daisy’nin yakın arkadaşı Twist, ev sahipleri Martha ve alt komşuları Brian ise dizinin diğer karakterleri.

Toplam on dört bölümden oluşmasına rağmen Spaced birçok göndermeye sahip. Popüler kültür ürünü film, dizi, kitaplara göndermenin yanı sıra her bölüm kendine has bir temaya da sahip. Örneğin bir bölüm Hollywood’un aşk filmleri havasında ve onun klişeleriyle ilerlerken aynı anda bambaşka yapımlara da gönderme yapıyor. Star Wars, Matrix, The Shining, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, Pulp Fiction, Scooby Doo bunlardan birkaçı. Bu denli mesajlı espriler ve klişelerle dalga geçme üzerine kurulu olduğu için Spaced’ı izlemek ve hayranı olmak da zor. Anlık ya da o bölümde oluşan bir durumdan türetilen mizah yerine 10-15 yıl önce çekilmiş bir filme atfedilen sahne, eğer siz o filmi izlemediyseniz haliyle tüm anlamını yitiriyor.

Yalnızca iki senelik bir tarihi olmasına rağmen Spaced, türünün ve İngiliz dizilerinin 21. yüzyıldaki yükselişinin öncülerinden, eşi benzeri pek olmayan bir dizi.