07.09.2016

Sully: Onurlu Bir Adamın Dik Duruşu

sully

Güçlü karakterler koleksiyonu…

Sully filminin yömnetmeni Clint Eastwood’ın yönetmenlik kariyerine baktığımızda güçlü Amerikan karakterlerin öne çıktığını görüyoruz. Kendi alanlarında yenilikçi ya da başarılı olan kişiler veya yaptıkların için arkasında duran erdemli insan portreleri Eastwood’un ilgisini çeken en öncelikli konular … Sully de o karakterlerden biri olarak, kendi adını taşıyan filmine kavuşuyor. Ödül sezonuna yeni yeni giriş yapılırken, kulislerde az da olsa adı geçen film Sully bakalım izleyiciyi tatmin edecek mi?

Filmin konusunu kısaca şöyle özetleyebiliriz. Sully (Tom Hanks) mesleğe neredeyse tüm hayatını vermiş başarılı bir pilottur. Ancak LaGuardia pistinden kalkışı sırasında kuşların her iki motoru da  işlevsiz kılması üzerine zorunlu iniş yapması gerekir. Sully’nin tecrübesine göre, makul çözüm Hudson nehrine inişten başka bir şey değildir. Çoğunlukla felaket ile sonuçlanan bu tür inişten Sully ve ekip arkadaşları başarıyla sağ salim üstesinden gelirler. Ancak bu doğru bir kara mıdır? Sully’nin yaptığı başarılı uçak inişi kahramanlık mıdır, yoksa ihmalkarlık mıdır? Film bu araştırma sürecine odaklanır.

Sağlam oyunculuklar iş başında…

Yönetmen Eastwood, başarılı oyuncu Tom Hanks’in karakterlere kattığı kişilik sayesinde filmini, ana karakter üzerine yoğunlaştırmayı amaçlamış. Böylece ana karakterin etkileşim gösterdiği insanlar üzerinden, Amerikan Havacılık tarihinin bu görkemli çalışmasını en derinden izleyiciye aktarabiliyor. Üstelik bunu yaparken, operasyonun ABD açısından önemi vurgulanırken, bir yandan da soruşturma aşamasında kendimizi eleştirmeyi de biliyoruz mesajını veriyor.

Sully filmi bu görevi kesinlikle başarılı bir şekilde kotarmayı beceriyor. Filmin neredeyse tüm oyuncu kadrosu başlı başına oyunculuk anlamında gövde gösterisi yaparken, filmin Hanks’ten sonra en öne çıkan oyuncusu Aaron Eckhart oluyor. Kimi izleyiciler oyuncuyu kocaman bir bıyığın ardında tanıyamayacaklardır. Ancak oyuncu karakterinin şekillenmesinde o kadar başarılı ki, filmin içinde adeta karakterini ete kemiğe büründürüyor. Hatta ödül sezonunda filmin ışığı çabuk sönmezse, yardımcı erkek dalında adaylıklar alması da olası gözüküyor.

Filmin kaza sürecini farklı kamera açılarından yansıtarak, olayların bağlantıları bakımından izleyiciye perspektif sunarak tanıklık edilmesini sağlaması, izleyicinin konuya hakim olmasını sağlayarak, karakter ekseninde yaratılan dramatik mizansenlerin vuruculuğuna imkan tanıyor. Böylece avucunun içine alınan seyirci filmden memnun ayrılmayı başarıyor.

sully1

Sinema bir propaganda aracı mıdır?

Tom Hanks’in neredeyse tüm filmin yükünü omuzlarında taşıdığı yapım, Amerikan Havacılık tarihinin mucizelerinden birine değinirken, bir anlamda Amerikan ülke propagandası yapmayı başarıyor. Film ne kadar kurmaca film unsurlarıyla bezeli duygusal bir drama olsa da, aslında Amerika’daki başarılı bir hizmetin tüm dünyaya reklamı olarak da adlandırılabilir. Geçtiğimiz haftalarda en kötü hava yolları listesine giren US Airways’in tam da bu liste açıklandıktan sonra bu filmin vizyon yüzü görmesi, ister istemez insanları düşündürüyor. Çünkü bu kadar fiyasko bir listeye dahil olan ABD’nin en köklü şirketlerinden biri olan US Airways, Sully filmiyle adeta kutsanıyor. Bir anlamda kendince kötü durumda olabiliriz ama iyi günlerimiz de olmuştu. Bu yüzden de bizi geçmişimizle değerlendirin alt metnini sunduğunu anlamak çok güç sayılmaz.

Sonuç olarak Sully belki Clint Eastwood’un en iyi filmlerinden biri değil diyebiliriz. Ama filme kötü film demek açıkçası haksızlık olur. Oyuncu performansları, mizansenlerin vuruculuğu ve dramatik öğelerin yerinde kullanımı filmin en güçlü olduğu özellikleri diyebiliriz. Özellikle geri dönüşlerden bir tanesinde başlı başına görselleştirilen Amerika propagandası ise filmin en rahatsız edici tarafı olarak özetlenebilir. Belki bu senenin en iyi filmi değil, ancak yapımın fena olmadığını da söylemekte yarar var. Kısıtlı niteliklerini, haddini bilerek yeterli bir şekilde kullanması, filmi izlemek için bir neden sayılabilir.