21.09.2017

Taron Egerton Kingsman 2’nin Çok Tartışılan Seks Sahnesini Savundu

Taron Egerton Kingsman 2’nin Çok Tartışılan Seks Sahnesini Savundu

Uyarı: Bu makale Kingsman: The Golden Circle filminin çok tartışılan seks sahnesi ile ilgili spoiler içermektedir. Filmin geri kalanı ile ilgili bir spoiler bulunmamaktadır.

Taron Egerton, çok eleştirilen Glastonbury sahnesi hakkında: ‘’ Her zaman şok edici olmaya çalıştık’’ dedi. Kingsman: The Golden Circle, 2015 yılında gösterime giren ve beklenmedik bir başarıya ulaşan Kingsman: The Secret Service filmine göre daha az olumlu yorumlar aldı. Olumsuz yorumların, aynı kinaye ve mecazların tekrarlanması, pek de yeterli görünmeyen kötü adam gibi sebepleri olsa da en büyük sebep olarak Glastonbury sekansı olarak gösteriliyor.

Filmin ikinci etabının başlangıcında baş kahraman Eggsy (Taron Egerton) Glastonbury’e seyahat ediyor. Bu seyahatte ki amacı, Clara (Poppy Delevingne) ile samimi olmak ve onu kullanarak çok gizli bir alana sızmak ve oraya bir izleme cihazı yerleştirebilmek. Eggsy göreve başlamadan önce kız arkadaşını arıyor ve görev için yapması gereken cinselliğin onun için bir sorun olup olmayacağını soruyor, tabii ki aldığı cevap düşündüğü gibi olmuyor. Eggsy artık vazgeçmenin eşiğine geldiğinde bir çıkış buluyor ve iz sürme cihazını Clara’nın vücudunun içine yerleştirmeyi başarıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu sahne cüretkar sunumu ve sorgulanabilir cinsel ahlakı sebebiyle izleyicilerin tepkisini toplamış durumda.

‘’Screen Rant’’ Taron Egerton’a Kingsman: The Golden Circle filminin kutlamasında sahnenin amacını ve izleyiclilerden nasıl bir tepki almayı beklediklerini sordu ve Egerton’un yanıtı şöyle oldu: ‘’ Bu Matthew(Vaughn)’un hep yaptğı şey, bu onun imzası. O insanları şok etmeyi seviyor. Kick-Ass deki şok edici sahne Chloe Grace Moretz’in C ile başlayan o kelimeyi söylemesiydi, Kingsman: The Secret Service’de ise İsveç Prensesinin Bum Shot sahnesi şok edici sahneydi ve bu filmdeki şok edici sahne ise Glastonbury sahnesi. Bilirsiniz, bu tür sahneler herkesin güzel bulduğu sahneler değildir fakat herkesin sahne hakkında konuşmasını sağlarsınız’’. Egerton, bu sahnenin açıkça James Bond filmlerindeki seks sahnelerine yapılan bir gönderme olduğunu da sözlerine ekliyor.

Kingsman’in uyarlandığı The Secret Service kitabını yazarı Mike Millar ve yönetmen Matthew Vaughn, şok edici sahnelerin insanları zorlayacağının farkında olarak bu işi yapıyorlar ve artık Vaughn filmleri için böyle sahneler şaşırtıcı kategorisinden çıkacak gibi duruyor. Egerton’un Bond vurgusu da bu sahnelerin altındaki asıl fikrin cinsellik olmadığını anlamamıza yardımcı oluyor. Eğer seks saldırganlığın kabul edilmiş bir biçimi olarak görülürse, özellikle Daniel Craig dönemi Bond filmlerinin büyük bir tepki toplayacağı aşikar. Tabii ki de asıl soru sahnenin niyetine değil hangi dozajda filmde yer aldığına dair oluyor.

Egerton röportajda, bu seks sahnelerinin çekimlerinden de bahsetti. İki filmdeki seks sahnelerinin farkından bahseden Egerton, bu sahnelerin çekimlerinde çok isteksiz olduğunu söyledi. ‘’İlk filmdeki çekim sırasında çok endişeliydim ve Matthew bana sahnenin içinde yer almayacağımı söylemedi. Ne yapacağımı düşünürken sahnede aslen yer almayacağımı, sahneyi benim bakış açımla çekeceklerini öğrendim. Fakat bu filmde sahnenin içinde ben de vardım ve Matthew’a bunu yaparken rahat olamayacağımı söyledim. Böylelikle filmde benim elim değil Poppy’nin eşinin eli kullanıldı. Yani dünyayı o kurtardı.’’

Haber: Çağdaş Bölücek