05.04.2020

The Cat Returns: Bir Studio Ghibli Animesi

The Cat Returns (Neko No Ongaeshi) – 2002

Animelerin insanlar üzerindeki etkisi çok başka bence. Sunduğu fantastik dünya ile bilimkurgu filmlerinden daha akılda kalıcı olabiliyor. Çünkü kanımca duygu, animenin temel taşlarından biri. Yine böyle heyecanın, coşkunun akıp gittiği hoş bir animeden bahsedeceğim bugün: Neko No Ongaeshi (The Cat Returns)

Yapımcıları arasında Hayao Miyazaki’nin de bulunduğu bir Studio Ghibli animesi Neko No Ongaeshi. Ve yine olağanüstü bir dünyaya kapı açıp o dünyayı ziyaret etmemizi sağlıyor bu güzel anime.

Her şey bir lise öğrencisi olan Haru’nun yolda gördüğü bir kediyi kamyonun altında ezilmekten kurtarmasıyla başlıyor. Kedinin ayağa kalkıp da Haru’ya teşekkür etmesiyle animedeki konuşan ilk kediyle tanışmış oluyoruz. Bu, Kediler Krallığının prensi Lune. Şaşkınlığını üzerinden atan Haru hayatına devam etse de kediler onun peşini bırakmıyor. Ona vefa borçlarını ödeyebilmek için sundukları çeşitli hediyeler (kedi otu, fare vb.) Haru’nun hoşuna gitmeyince Kedi Kral devreye giriyor ve oğluyla evlenip prenses olacağını haber veriyor Haru’ya. Böylece Haru’nun kediler dünyasındaki yolculuğu başlıyor.

Kediler dünyası bambaşka bir evren. Bu evrende Haru’nun bir dostu var: Baron. Baron’dan daha önce de bu satırlarda bahsedilmişti aslında. 1995 tarihli Yoshifumi Kondo imzalı Mimi Wo Sumaseba (Whisper of the Heart)’da sadece bir heykeldi. Ama burada kanlı canlı bir ana karakter. İki film arasında bir bağlantı yok konu olarak. Ama bilen bilir, Mimi Wo Sumaseba’da ana karakter Shizuku bir hikâye yazmaktadır ve Shizuku’nun yazdığı hikâyede ana karakter Baron’dur. İşte Neko No Ongaeshi, bu bağlantıyı bilen bir izleyicide “Yoksa Shizuku’nun yazdığı hikâyeyi mi izliyorum?” heyecanını yaşatıyor.

Tabii aslında anime, Aoi Hiiragi’nin “Neko No Danshaku, Baron” adlı mangasının uyarlanmasına dayanıyor. “Neko No Ongaeshi”, Kiki’s Delivery Service, Ghost in the Shell, Perfect Blue gibi animelerin yapımında görev alan Hiroyuki Morita’nın yönetmenliğini yaptığı tek yapım.

Görsellik açısından animeye diyebileceğimiz tek laf yok, kusursuz çizimler, olağanüstü bir atmosfer… Ama Studio Ghibli animelerini takip eden biriyseniz bu anime size diğerlerinden epey farklı gelecektir. Daha basit, daha çocuksu belki de. Gerçekten de küçük yaştaki çocukların daha çok severek izleyeceği bir yapım Neko No Ongaeshi. Büyüklere hikâye anlatan cinsten değil.

Sürükleyici, heyecanlı, coşkulu bir anime olan Neko No Ongaeshi, türü sevenlere ve minik sinema severlere eğlenceli bir 74 dakika vadediyor.