31.05.2016

The Killers (1946)

killer4

Ava Gardner’ın başrolü Burt Lancester ile paylaştığı bir siyah-beyaz suç filmi The Killers.

Yönetmenliğini Robert Siodmak’ın yaptığı filmin senaryosu ise Ernest Hemingway’in aynı isimli öyküsünden uyarlanmış.

Filmimiz Al ve Max isimli iki kiralık katilin ekranda görünmesiyle başlıyor. Brentwood isimli sakin, küçük bir yerleşim yerine gelen ikili, burada etliye sütlüye bulaşmayan, bir benzin istasyonunda çalışan Pete Lunn (Burt Lancester)’ı öldürüyorlar. Pete Lunn’ın sigorta poliçesinin kayıtlı olduğu şirketin dedektifi Jim Reardon, Lunn’ın niçin öldürüldüğünü çözmeye çalışır.

Reardon, önce maktulun adının Ole “Swede” Andreson olduğunu öğrenir ve elindeki ipuçlarından hareketle geçmişe doğru iz sürmeye başlar. Ole ile bağlantısı olan herkesle teker teker görüşür ve izler onu Kitty Collins’e (Ava Gardner) götürür. Aralarında nasıl bir bağlantı olduğunu öğrenip cinayeti çözmektir Reardon’ın amacı. En nihayetinde de başarır bunu.

Hikâye içinde hikâyeler izliyoruz filmde. Ve tabii ki en gizemli karakter Ava Gardner. Plan yapan, erkekleri tongaya düşüren ve bencil bir karakter Kitty Collins. Ava Gardner’ın filmin sonundaki “Kitty masum de.” repliği, hatta çırpınışı karakterinin bencilliğini net bir şekilde ortaya koyuyor.

40’ların, 50’lerin filmlerini sever misiniz bilmem, ama ben nedense pek bir etkilenirim siyah-beyazlardan. Bu da öyle bir film benim için. Filmdeki sürekli geriye dönüşler, akıldaki o “Kim? Neden?” soruları filmin sürükleyiciliğini artırıyor.

Başrol oyuncularından biri hemen filmin başında ölüyor; öteki de sürekli adı anılan, merak edilen, bulunmaya çalışılan kişi (Kitty Collins) olsa da ekranda göründüğü süre, diğer oyunculara nispeten oldukça az. Söz konusu olan Ava Gardner olunca, bu durum pek de göze batmıyor tabii ki. Göründüğü süre içinde güzelliği ve etkileyiciliği ile seyircide iz bırakabiliyor Gardner.

The Killers‘ın Ernest Hemingway öyküsünden uyarlandığını başta belirtmiştim. Bir başka Hemingway uyarlaması olan “The Sun Also Rises”ta da Ava Gardner’ı izliyoruz. The Killers kadar iyi olmasa da zaman ayırmaya değer bir filmdir. Ava Gardner’ı doğum gününde anmak için iyi bir yol olabilir bu iki film. İyi seyirler…