16.03.2017

Kırmızı Kaplumbağa (The Red Turtle)

Senaryosunu ve yönetmenliğini daha önce “Father and Daughter” isimli kısa animasyonuyla Oscar kazanan Michel Dudok de Wit’in üstlendiği Kırmızı Kaplumbağa (La Tortue Rouge – The Red Turtle), insan hayatının evrensel dönüm noktalarını kaplumbağalar, yengeçler ve kuşlardan başka sakini olmayan bir adaya düşen bir adamın hikayesini odağına alarak anlatıyor.

Kırmızı Kaplumbağa 17 Mart 2017’de sinemalarda!

Yönetmen Michel Dudok de Wit’le Kısa Söyleşi 

César Ödüllü ve Oscar Adayı, 1996 yapımı The Monk and the Fish ile 2001 yapımı, Oscar dahil birçok ödül kazanan Father and Daughter adlı iki kısa filminiz, kült filmler arasında sayılıyor. Father and Daughter’da küçük bir kız, babasının gidişini izler. Adamın hatıraları, hayatının geri kalanı boyunca onu bırakmaz. Burada, tanımlanamayan bir duyguyu ifade ediyorsunuz: Hasret…

Evet. Çok muğlak bir duygu olduğundan ifade etmesi zor ama çoğu insan, bu duyguyu deneyimlemiştir. Ulaşılamayan, derin ve sessiz bir arzuya benzeyen bir şeye duyulan bir hasret. Bir sanatçı için bu, mükemmelliğe ulaşma çabası ya da müzikte, resimde, şiirde bir idea olabilir… Acılı ama yine de güzel bir yokluk. Arkadaşlarımdan ve tanımadığım insanlardan aldığım dokunaklı hikayelerin haddi hesabı yok. Hepsi de filmin onlarda uyandırdığı geçmiş deneyimlerini anlatıyorldu. O film bir klasiğe dönüştüğü için mutluyum.