08.09.2016

Toz Ol: Jackie Chan Varsa Gerisi Teferruattır

toz-ol-3

Bir Jackie Chan aksiyonu…

Çocukluğumuzun filmleri diye düşündüğümüzde çoğu izleyicinin aklına dövüş filmleri gelecektir. Özellikle Bruce Lee ve Jackie Chan bu türdeki filmler denilince aklımıza ilk gelen isimler olmuşlardı. Bruce Lee’nin trajik ölümünü bir kenara bırakırsak, Jackie Chan bu misyonunu uzun kariyeri boyunca devam etti. Hollywood’un sevdiği oyuncu yine çoklu ortaklı bir yapımla karşımıza çıkıyor. Orijinal adı Skiptrace olan Toz Ol isimli yapım, Çin – Hong Kong – ABD ortalı bir proje olarak izleyicileri komik bir maceraya çıkarmaya hazırlanıyor.

Filmin konusunu kısaca şöyle özetleyebiliriz: Bennie Chan (Jackie Chan) polis teşkilatında başarılı polistir. Ancak peşinde olduğu son iş sırasında işler yolunda gitmez ve açığa alınır. Fakat manevi kızı Samatha (Fan BingBing) bir olay sonrasında başını belaya sokar. Bennie’nin yıllardır peşinde koştuğu mafya patronu Matador’u bu olay sonrasında yakalayabilme şansına erişecektir. Bu yüzden elinde kanıta sahip üçkağıtçı Amerikalı Conner Watts’ı (Johnny Knoxville) bulup, elindeki kanıtı da polise teslim etmelidir. Ancak Conner’ın Rusya’da başka dertlerle uğraşması sonucunda Çin’e giden yol uzayacaktır. Bennie ile Conner uzun yolculuk boyunca didişmek için büyük bir fırsat yakalayacaklardır.

toz-ol-2

Çin – Hong Kong – ABD ortak yapımı

Yapımcıların son yıllarda Çin’den gelen yüksek gişe hasılatını farketmelerinden sonra Çin – ABD ortaklı yapımların ortaya çıkması da kaçınılmaz oldu. İşte bu filmlerden biri de Toz Ol oldu. Genelde Jackie Chan’in üstün dövüş performansı ve koreografilerine dayanan filmler Hollywood’da yer almıştı. Yine bu çizgi bozulmadan yapılan yeni bir film daha ortaya çıkarıldı. Bu sefer çok ön planda olmayan ama Jackass filmleriyle adından söz ettiren yaramaz karakterlere can veren Johnny Knoxville’i seçmek absürt bir komedi yapmak açısından doğru bulundu.

Jackie Chan bildiğimiz gibi zor koreografilerin üstesinden gelmeyi başarırken, geçmişteki karakterlerinden farksız bir karaktere hayat verirken, Knoxville de aynı doğrultuda sadece seyirciyi eğlendirecek bir filme imza atmayı başarıyorlar. Filmin genel oyuncu kadrosuna baktığımızda skandal oyuncu performanslarını görmek mümkün diyebiliriz. Başroldeki iki oyuncuyu çıkardığımızda üçüncü sınıf bir polisiyeyle karşılaştığımız gerçeği, filmin aksiyon sahneleri dışında bayat esprilerle ayakta durma arayışı kötü ama eğlenceli bir filmle karşılaşacağımızı kısaca bize özetleyen öğeler diyebiliriz.

tol-ol-4

Filmin en büyük eksisi zayıf senaryo

Filmin abartılı yapısına uygun olarak birbirinden saçma oluşturulan mizansenler, yer yer güldürse de bir süre sonra ağızda camp estetiği tadı bırakıyor. Zeki hareketler yapmaktan çekinen yapım, polisiye öğelerini olabildiğince basit tutarak amacının eğlendirmek dışında başka bir şey olmadığını adeta haykırıyor. Senaryosundaki olmamışlık hissi tüm filmin atmosferine yayılırken, televizyon filmi olmaktan öteye gitmiyor.

Filmin belki de en büyük artısının farklı mekanlarda çekilen sahnelerin ve bu ülkelerdeki kültürel yapıdan kaynaklı oluşturulan görsel yapının etkileyiciliği olduğu söylenebilir. Bilhassa Macao ve Moğolistan’da gerçekleştirilen sahnelerin, filmin en üst seviyesi olduğunu belirtmemiz yanlış olmayacaktır.

Eğlenceli bir film seyiciyi bekliyor

Sonuç olarak Jackie Chan hayranıysanız kaçırmamanız gereken bir yapımla karşı karşıyayız. Ancak sanat yönetimini bir kenara bıraktığımızda, son derece kötü oyunculukların ve senaryonun varlığı yadsınamaz. Buna rağmen kötü de olsa, eğlenceli bir film olmayı başaran Toz Ol / Skiptrace kısıtlı bir seyirciye özel olarak ülkemizde vizyon buluyor. Komediyle süslenmiş aksiyon meraklılarının denemesinde bir sakınca yoktur.