24.08.2022

Tyrant: Kurgudan Gerçeğe Ortadoğu

Murat KARAKUŞ

Tyrant, Homeland’in yazarlarından Howard Gordon, Gideon Raff ve Six Feet Under’ın yazarlarından Craig Wright imzası taşıyan yepyeni bir politik drama. Eleştirmenler tarafından yılın en çok konuşulan işlerinden biri olan Tyrant, Baladi adında kurgusal bir Arap ülkesinde geçiyor. Dizinin ilk bölümü Harry Potter filmlerinde de yönetmenlik yapan David Yates tarafından çekildi. David Yates’den önce Ang Lee’nin de proje ile ilgilendiği fakat Life of Pi sonrası yaşadığı yorgunluk sebebiyle dinlenmek istediği ve projeden çekildiği aktarılanlar arasındaydı.

Bassam, bir diğer adıyla Barry, Los Angeles’ta çocuk doktoru olarak asimile olmuş bir hayat sürmektedir. Yeğeninin düğünü için, 20 yıl sonra ailesi ile birlikte ilk kez anavatanına dönecektir. Sıradan bir Amerikan ailesi iken, kendini birden geçmişinin gölgesinde bulan Barry ve ailesi, Ortadoğu’nun karmaşık ve karanlık yapısı içinde yaşam mücadelesi vermeye başlar. Bu mücadelede iki taraftaki ayrı uçlar olarak duran Bassam ve Jamal kardeşler kalıplara uydurularak büyük oranda klişe şekilde tasarlanmış. ‘’İyi kalpli Amerikalı doktor, ruh hastası Ortadoğulu faşist kardeşine karşı’’ şeklinde bir okuma rahatlıkla yapılabilir.

Dizi tüm Ortadoğu ve Arap ülkelerinin her birinde hali hazırda yaşanan ve geçmişte yaşanmış olayları başlangıç noktası alıyor. Mevcut diktatör gerçekleri, saray oyunları, taht kavgaları, para, güç, terörizm, aşk, ihtiras ve bol miktarda toplumsal gönderme mevcut. Yolda gördüğü kadına tecavüz eden devlet yöneticisi olayı Irak’tan, ülkenin gelişmiş bir yanının bulunması Dubai’den ve amca yeğen çatışması Bahreyn’den alınmış. Özetle Tyrant içinde utanmadan yaşadığımız ve değiştirmek için herhangi bir çaba sarf etmediğimiz rezilliklere çok net bir şekilde tepeden bakıyor. Bu tarz dizilerde kaçınılmaz olan özgür, güçlü ABD imajını vurgulamanın yanında cehaletten dolayı açlık ve sefalet içinde diktatör avucuna bakan halkların üzerine de inceden ışık tutuyor.

 

Baladi’nin diktatör yöneticisinin ikinci oğlu Bassam ‘’Barry’’ Al Fayeed adlı ana karakteri İngiliz oyuncu Adam Rayner canlandırıyor. Rayner’ın performansını genel olarak pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Özellikle ilk 3-4 bölümde ciddi bir tutukluk söz konusu. Karakterin eşi ve iki çocuğunun annesi Molly olarak Jennifer Finnigan ona eşlik ediyor. Diktatör kardeş Jamal rolündeki Ashraf Barhom dizinin parlayan ismi bana kalırsa. Jamal çok fazla klişelerden beslenen bir karakter de olsa Barhom bu karaktere ufak tefek ilgi çekici nüanslar eklemeyi başarmış. Justin Kirk ise Baladi’deki Amerikan diplomatı rolünde. İlk sezonu 10 bölümden oluşan olan dizi 24 Haziran’da sezon prömiyerini gerçekleştirdi. Çekimleri İsrail’de yaşanan savaş sebebiyle aksaklığa uğradığı için dizinin setleri Türkiye’ye alındı. İlk sezonun son iki bölümü İstanbul’da geçecek ve önümüzdeki sezon çekimlerin tamamı İstanbul’da yapılacak.

Diziye dair en ilginç detay Beşar Esad’ın hayatı ile taşıdığı paralellikler. Yazarlar böyle bir esinlenme olmadığı yönünde açıklamalar yapsa da kişisel olarak Bassam karakteri ile Beşar Esad arasında ciddi benzerlikler gördüğümü söyleyebilirim. Tyrant, ilk sezonu itibarıyla senaryosunun güçlü bir potansiyele sahip olduğunu ve takip edilesi bir dizi olduğunu kanıtladı. Gönül ister ki hikayenin geçtiği coğrafyadaki sorunlara daha gerçekçi bir yaklaşımla bakılabilsin. Bakalım ilerleyen bölümlerde bu yapılabilecek mi hep beraber göreceğiz.