24.08.2022

Ülkemizde Olduğu Kadar Yurt Dışında da Popüler Olan 7 Yerli Dizi

Muhteşem Yüzyıl

Halit Ergenç’in müthiş oyunculuğu ile seyirciyi kendine hayran bıraktığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatını anlatan Muhteşem Yüzyıl, yetmişi aşkın ülkede popüler bir yerli yapım. Ülkemizde tarihi çarpıttığı gerekçesiyle çokça eleştiriye maruz kalmış olsa da Muhteşem Yüzyıl bir kurmaca eser olarak oldukça kaliteli bir dönem dizisidir. Popüler Kültür ögesi haline gelen dizi; yurtdışında da pek çok ödüle layık görülmüş, Osmanlı’nın en ihtişamlı dönemlerinden birine ışık tutarak seyirciyi yakalamıştır.

Aşk-ı Memnu

Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eserinden televizyona uyarlanan Aşk-ı Memnu Türkiye’de büyük ses getirmişti. Öyle ki Perşembe günleri yayınlanan dizi başladığında İstanbul sokakları sessizliğe gömülür; trafik rahatlardı. Selçuk Yöntem, Nebahat Çehre, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimlerin hayat verdiği dizi, bizde olduğu kadar yurtdışında da kendine hayran toplamış bir yapım.

Binbir Gece

Başrollerini Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’in oynadığı “Binbir Gece” dokunaklı öyküsü ile Türk seyircisini yakalamıştı. Kıraç’a ait müzikleri ile de hatırlanan dizi Türkiye’de olduğu kadar Orta Avrupa ve Balkan Ülkelerinde, Ortadoğu ve Brezilya’da da ses getirmiştir.

Gümüş

Ortadoğu’yu kasıp kavurmuş dizi “Gümüş” aynı zamanda Kıvanç Tatlıtuğ’u da o coğrafyada tanıtan iştir diyebiliriz. İzleyicisine sevmeyi anlatan dizi “Gümüş” Güney ve Orta Amerika’da da severek takip edildi.

Öyle Bir Geçer Zaman ki

Türk televizyon tarihinin ikonik dizilerinden Öyle Bir Geçer Zaman Ki ismini aldığı Erkin Koray şarkısı kadar güzeldi. Bir aile dramını konu edinen dizi aynı zamanda Türkiye’de döneminin zorluklarına da ayna tuttu. Küçük Osman’ın (Emir Berke Zincidi) ağzından dinlediğimiz hikâye tüm dünyadan seyircisini ağlatmayı başardı.

Kara Para Aşk

Ay Yapım’ın 2014 yılında izleyiciye sunduğu dizinin başrollerinde Tuba Büyüküstün, Engin Akyürek ve Erkan Can bulunmaktaydı. Türkiye’de istenen reyting derecesinde devam edememesi sebebi ile final yapan dizi 2016 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ihracat geliri sebebi ile ödüle layık görülmüştü. Türkiye’de yakalayamadığı büyük ilgiyi dünyadan gören “Kara Para Aşk” Türk televizyon tarihine de böylece geçmiş oldu.

Fatmagül’ün Suçu Ne?

Ortadoğu ülkelerini kasıp kavuran “Fatmagül’ün Suçu Ne?” Beren Saat ve Engin Akyürek’in canlandırdıkları karakterler, dinamik ve dokunaklı öyküsü, bir kadının hayatına derinden dokunuyor olması ile seyirciyi yakalamayı başarmıştı. Dizi dünyanın pek çok yerine ihraç edilmiş olsa da Ortadoğu’da büyük başarı elde etmiştir.

Tayfun ÇİDEM