24.08.2022

Vizyon Menüsü – 10 Ağustos 2018

Konuk Yazar: Halil Şimşek

Geride bıraktığımız ağustosun ilk haftasının ardından ayın ikinci vizyon haftasında öne çıkan ve önerdiğimiz filmler…

Vizyona girecek olan dokuz film arasından sekizi ilk kez, bir tanesi ise ikinci kez vizyon şansı bulacak. Bu hafta sizlere vizyon menümüzden iki adet yabancı, iki adet ise yerli yapım öneriyoruz.

Dovlatov

Bu haftanın öne çıkan ilk yapımı, biyografik ögeler içeren Dovlatov adlı film. Dünya prömiyerini geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleştirilen 68. Berlin Film Festivali’nde yapan film, burada En İyi Sanatsal Katkı ödülünün sahibi olmuştu. Film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirilen 37. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Bugün de vizyona girişiyle beraber daha geniş bir seyirci kitlesi tarafından izlenebilecek.

1971 yılının Leningrad’ında geçen film, ölümünden sonra ünlenecek Rus yazar Sergei Dovlatov’un hayatının altı gününe odaklanırken bizlere bu hikaye aracılığı ile aynı zamanda dönemin entelektüel çevresi ve onların Brejnev zamanı Sovyetler Birliği’yle ilişkisinin de portresini sunuyor. Biyografi tarzında film izlemekten hoşlanan ve film boyunca ’71 Rusya’sında altı gün geçirmek isteyenler için haftanın izlenmeye değer filmi Dovlatov’u öneririz.

Ev Hanımı

Bu haftanın vizyon menüsünde kendine yer bulan ikinci film, ülkemiz korku sinemasında başarılı işlere imza atan Can Evrenol’un ikinci uzun metraj filmi olan Ev Hanımı (Housewife). İlk uzun metraj filmini 2015 yılında Baskın adıyla bizlerle buluşturan Evrenol, bu filmi ile korku türünde kaldığı yerden devam ediyor.

Ülkemizde ilk olarak geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirilen Filmekimi 2017’de seyirci ile buluşan film, bugün itibari ile daha çok sinemasever ile buluşacak. Evrenol’un sözleriyle ”cinsellik, aile, toplumsal sıkışmışlık ve kâbus temalarını bu kez kadın bakış açısıyla” ele alan  filmde, babası ve kız kardeşi, annesi tarafından öldürülen Holly’nin bir yandan annesini bu vahşete iten nedeni araştırması, bir yandan da kendi hayatının anlamını çözme çabası ele alınıyor.

Babası ve kardeşinin ölümü üzerinden yirmi yıl geçse de Holly’nin görmüş olduğu kabuslar dinmez ve bir gün karşılaşmış olduğu arkadaşı ile de hayatı bambaşka bir yöne evrilir. Yerli yapım kaliteli bir korku filmi izlemek isteyenler için bu haftanın vizyon menüsünden Ev Hanımı (Housewife) filmini öneririz.

Gizem Treni

Vizyon menüsünde bu haftanın öne çıkan bir diğer filmi, 1989 yapımı olması ile menüde dikkatleri üzerine çeken Gizem Treni (Mystery Train) adlı yapım. Dünya prömiyerini 1989 yılında gerçekleştirilen 42. Cannes Film Festivali’nde yapan filmde dikkatleri üzerine çeken bir diğer nokta ise filmde yer alan oyuncu Joe Strummer’ın Ankara doğumlu olması. Film bizlere aynı zaman diliminde geçen üç farklı hikayeyi sunuyor ve o dönemin ruhunu da film boyunca mercek altına almayı başarıyor.

Filmde geçen üç olaydan ilki, biri Elvis Presley, diğeri Carl Perkins hayranı Japon turist çifti, ikincisi, aynı otel odasını paylaşmaya karan veren Romalı bir dul ve kaçak bir kadını, üçüncüsü ise üzüntülerini unutmaya çalışan terk edilmiş bir koca ve onun kayınbiraderinin hikayesini bizlere anlatıyor. Özellikle Japon turist çiftin hikayesinde oldukça eğlenceli sahnelerin olduğu ve seyirciyi bol bol kahkahaya boğan film, yirmi dokuz yıl öncesine gidip Memphis’te kaybolmak isteyenler için birebir.

Aile Arasında

Bu haftanın vizyon menüsünde öne çıkan dördüncü yapım ise ikinci defa vizyon diyecek olan ve senaryosunu Gürse Birsel’in yazdığı Aile Arasında filmi. Daha önce 1 Aralık 2017 tarihinde vizyona giren film, ülkemiz sinemasında son dönemde yapılan başarılı komedi filmlerinden biri olarak göze çarpıyor. Kadrosunda birçok ünlü ismi barındıran film, eşi tarafından terk edilen Fikret’in bir kız isteme için baba rolüne girmesi sonucu gelişen olayları konu ediniyor.

Yirmi bir yıllık eşinin aniden terk ettiği Fikret ve yirmi bir yıllık müzisyen sevgilisi tarafından bırakılan müzikhol vokalisti Solmaz komik bir tesadüfle tanışması ve dost olmasının ardından, Solmaz’ın kızı Zeynep bu sırada ailesiyle ilgili yalanlar söylediği Adanalı sevgilisinden evlenme teklifi alır. Solmaz, Fikret’ten, kızının saygın, efendi, emniyet müdürü babası rolünü oynamasını ister. “Aile arasında” bir kız isteme, bir de düğün olacak, ve bu iş bitecektir ancak damadın geleneksel ailesi detaylı evlilik seremonileri planlamaktadır.

Asla yalan söyleyemeyen, nevrotik, tedirgin Fikret, sert, silah taşıyan, kebapçı zinciri sahibi bir Adanalı aileye karşı hayatının rolünü oynamak zorundadır ve bizleri de bu süreç boyunca keyifli dakikalar beklemekte. Daha önce vizyondayken kaçırmış olanlar için bir şans daha olan film, haftanın izlemeye değer ikinci yerli filmi olarak vizyondaki yerini alıyor.