24.08.2022

Vizyon Menüsü – 19 Ekim

Ekim ayının en güzel etkinliği olan Filmekimi 2018’i daha yeni geride bıraktığımız şu günlerde ayın üçüncü vizyon menüsünde öne çıkan ve sizlere önerdiğimiz filmleri sunacağız.

Bu hafta vizyona giren dokuz filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz bir adet yerli, üç adet ise yabancı yapım önermek istiyoruz.

Halil ŞİMŞEK

Anons

Bu haftanın vizyon menüsünde kendine yer bulan ilk film Mehmet Fazıl Coşkun’un son uzun metrajlı filmi olan Anons. Özellikle Yozgat Blues filmi ile akıllarda kalan yönetmen bu filminde bizleri eskilere götürüyor. Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 75. Venedik Film Festivali’nde yapan film, burada Jüri Özel Ödülü‘nün sahibi olmuştur. Film, ülkemizde ise ilk olarak bu sene gerçekleştirilen 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuş ve burada Yılmaz Güney Ödülü, FİLMYÖN En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni (Krum Rodriguez), Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam dört ödül birden kazanmıştır.

Film, ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatır. Film bizleri 1963 yılının Mayıs ayının son günlerine götürür. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, Ankara’daki radyolardan yapılacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır. Yeterince güçlü ve etkili yapılan bir anons sonucunda darbenin başarılı olacağından ve halk desteğini arkalarına alacaklarından emindirler. Fakat hiçbir şey bekledikleri gibi gitmeyecektir. Her şeyin planlama ve askeri güçle çözülebileceğine inanan bu dört asker, kendilerini başkalarının adına karar verebilecek konumda hissetmişlerdir. Fakat onları yenilgiye uğratan şey sivil hayatın görünmez gücüdür. Dram ve komedi türünü bir arada işleyen film, haftanın en dikkat çeken yapımı olarak öne çıkıyor.

First Man / Ay’da İlk İnsan

Haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz ikinci film, dünya prömiyerin bu sene gerçekleştirilen 75. Venedik Film Festivali’nde yapan ve senenin en merakla beklenen filmlerden biri olan Ay’da İlk İnsan (First Man). Filmin dikkat edilmesi gereken bir başka özelliği ise Damien Chazelle ile ünlü oyuncu Ryan Gosling’in La La Land’ten sonra ikinci işbirliği olması.

Tarihi ve biyografik ögeleri bünyesinde barındıran ve Gosling’in Neil Armstrong’a hayat verdiği film, 1969 yılında astronot Neil Armstrong’un aya adım atmasıyla sonuçlanan Apollo 11 görevini ve Armstrong’un görev süresince yaşadıklarını merkezine alıyor. Armstrong’un perspektifinden duygusal ve samimi bir anlatılamla, James R. Hansen’ın kitabından uyarlanan film, tarihin en tehlikeli görevlerinden biri için Armstrong, ailesi ve iş arkadaşları tarafından yapılan fedakarlıkları ve ödedikleri bedeli ele alırken; Neil Armstrong’u ve Apollo 11 uçuşunu odağına alarak aya yapılan insanlı ilk yolculuğun arkasındaki hikâyeyi konu ediniyor. Blade Runner 2049 filminden sonra tekrar kamera karşısına geçen Gosling, izleyiciye başarılı bir oyunculuk ve hikaye vadederek bizleri tekrardan o yıllara götürüp heyecanın içine dahil ediyor.

Bir Yıldız Doğuyor / A Star Is Born

Bu hafta vizyon menüsünde parlayan bir diğer film ise Lady Gaga’nın Hollywood’da üstlendiği ilk büyük rolünde yer aldığı Bir Yıldız Doğuyor (A Star Is Born). Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 75. Venedik Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak henüz hafta başında sona eren Filmekimi 2018’de seyirci ile buluşmuş ve festivalin açılış filmi olmuştu. Sinemaya birçok kez uyarlanan hikâyenin yeni bir versiyonu olan film, kişisel sorunlarıyla boğuşmakta olan ünlü müzisyen Jackson Maine ile büyük bir müzisyen olma hayalleri kuran Ally arasında filizlenen aşkı ve ikilinin değişen kariyerlerini konu ediniyor. Trajik aşk hikayesinin bu yeni versiyonunda Cooper, ünlü müzisyen Jackson Maine rolünde Ally (Gaga) adlı yetenekli müzisyeni keşfediyor ve ona aşık oluyor. Ally, büyük bir şarkıcı olma hayallerinden vazgeçmek üzereyken, Jakson onu spot ışıklarının altına çıkartıyor. Ama, Ally’nin yıldızı yükselirken, Jack’in içindeki şeytanlarla bitmeyen mücadelesi yüzünden ilişkileri zarar görüyor. Bradley Cooper’ın bu ilk yönetmenlik denemesinde American Horror Story: Hotel’deki rolüyle kameraya iyice alışan Lady Gaga, filmin 1976 çekiminde Barbra Streisand’in canlandırdığı şarkıcı adayı rolünü büyük bir başarı ve yıldız ışığıyla üstleniyor. Filmekimi’nde izleme şansı bulamayanlara duyurulur.

Anaokulu Öğretmeni / The Kindergarten Teacher

Bu hafta sizlere önereceğimiz dördüncü ve son film ise Filmekimi 2018’den vizyona düşen bir diğer film olan Anaokulu Öğretmeni (The Kindergarten Teacher). Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 14. Sundance Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak henüz hafta başında sona eren Filmekimi 2018’de seyirci ile buluşmuştu. Film, öğrencilerinden birinin dâhi olduğu düşüncesine takıntılı bir şekilde bağlanan bir anaokulu öğretmeninin hikâyesini ele alıyor.

Lisa, New York’ta çalışan bir anne ve anaokulu öğretmenidir. İşinden ve aile yaşamından bulduğu boş vakitlerinde şiir yazan Lisa, hayatının hiçbir alanında tamamen mutlu ya da başarılı değildir. Bir gün beş yaşındaki bir öğrencisinin şiir yazmakta çok yetenekli olduğunu fark eder. Bu yeteneğini dikkate almaları konusunda ailesini ikna edemese de, Lisa çocuğa yardım etmek için elinden geleni yapar. Yaratıcılığının tıkandığı bir gün, katıldığı şiir dersinde öğrencisinin sözlerini kendisininmiş gibi okur. Daha önce ne derste, ne özel hayatında görmediği derecede ilgi ve övgülerle karşılaşır. Ancak nerede durması gerektiğini bilemeyince bu takıntısı, Lisa’ya çok pahalıya mal olacaktır. Filmekimi’nde izleme fırsatını kaçıranlara duyurulur.