27.10.2016

Vizyon Menüsü: 28 Ekim Haftası

The Accountant

The Accountant / Hesaplaşma

Otizmli Kiralık Katil Olmak Affleck’e Yakışmış

Son yıllarda yönetmenliği ile öne çıkan Amerikalı oyuncu Ben Affleck, mizahi unsurlar barındıran suç – gerilim filmiyle geri dönüyor. Affleck’in mimiklerini azami tutarak, dövüş sporlarını layıkıyla uygulaması sonucunda, uzun zaman sonra bir filmde sırıtmıyor. Accountant akıcı anlatımı ve karmaşık görünmeye çalışan senaryosuyla suç filmlerini sevenler için iyi bir seçenek olarak gözüküyor. Ben Affleck ile Anna Kendrick ne kadar uyumlu olsalar da, filmin yaratıcıları bu ikilinin sahnelerini kısıtlı tutmayı tercih etmişler. Böylece film potansiyelinin üstüne çıkamayarak iyi bir film olmakla yetinmiş. Haftanın iyi seçeneklerinden biri…

ee

Ekşi Elmalar

Kızların Turşusunu Kurmak…

Beklenen Yılmaz Erdoğan filmi sonunda vizyondaki yerini alıyor. Bir belediye reisinin bolca talibi olmasına rağmen kızlarını evlendirmemesini ve aklını fikrini siyasetle bozmasını anlatan film, haftanın en önemli yerli filmi olarak ilgi çekmeye hazırlanıyor. Erdoğan’ın kariyerindeki Vizontele filmine yakın duran yapım, oyunculukları ve görüntü yönetimiyle öne çıkıyor. Dram ve mizahın tonunu kıvamında tutturuyor. Ancak film yeni bir şey anlatmadığından dolayı, bir yerden sonra tıkanıyor. İnanılmaz zorlama bir finalle ancak ortalama bir film oluyor. Gişede iyi gişe yapması olasıdır.

muhammad

Muhammad: Messenger of God / Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

Sonunda “Çağrı” Filmini Unutmanın Zamanı Geldi

İran’ın yetiştirdiği en büyük yönetmenlerden biri olan Majid Majidi, sonunda rüya projesi olan Hz. Muhammed’in hayatına dair bir film çekmeyi başarıyor. Hz. Muhammed’in çocukluğuna odaklanan film, 178 dakikalık süresiyle izleyiciyi zorlasa da, dini tatmin anlamında belirgin duygular vaat ediyor. Muhteşem görüntü yönetmenliği ile düzeyli bir film ortaya çıkarılmış. Filmdeki oyunculuklar, kurgu ve yönetmenlik gerçekten de başarılı diyebiliriz. Her Ramazan bayramında televizyonda gösterilen Çağrı filminden bıktıysanız, bir de bu filmi izleyin.

Not: Kaderi ne olacak bilinmez ama film üçleme olarak tasarlanmış.

maxresdefault

The 9th Life of Louis Drax / Dokuzuncu Hayat

Kedi Olsa Sevmeye Çekineceğiniz Filmler Serisi…

Korku filmleriyle tanınan Alexandre Aja, yeni filminde kendi türünün dışına çıkıp fantastik öğelere sahip bir dram ile izleyici karşısına çıkıyor. Tempo sorunları yaşayan film, klişe senaryosuyla kendince bir sürpriz son hazırlayarak filmi kurtarmaya çalışmış. Ancak film o kadar sıkıcı olmuş ki, filmde uyumazsanız finaldeki ters köşeyi görebilirsiniz. Daha çok başrolündeki Jamie Dornan ile kadın izleyicilerin ilgisini çekecek olan yapım, başlangıcındaki yaratıcı girişine rağmen sıradanlaşarak seviye kaybediyor. Kısaca özetlersek A Monster Calls ve Gone Girl’ün birleşiminden oluşan ölü çocuk diyebiliriz.

julieta-large_transgsao8o78rhmzrdxtlqbjdldu0tl-cg_amouqysxmfgu

Julieta

Nerede O Eski Almodovar’lar…

Avrupa sineması denildiğinde ilk akla gelen yönetmenlerden biri olan Pedro Almodovar yeni filmiyle yarıştığı Cannes film festivalinden eli boş dönmüştü. Almodovar’ın melodramın düzeyini fazlaca ağdalı hissettirdiği vasat bir film diyebiliriz. Yönetmenin düşüşü devam ediyor. Kısıtlı senaryonun, aşama kaydedemeden sinematografinin içinde boğulduğu bir film olarak değerlendirilebilir. Filmin en iyi yanının her şeye rağmen belli çaba içindeki oyuncu performansları olduğunun altını çizmek lazım. Ancak metin yeterli olmayınca, oyuncular da yok olup gidiyorlar. Bir yere varmayan bir arayış hikayesi ile içinizdeki boşluğu doldurmak istiyorsanız, buyurun film sizi bekliyor.

 ŞEFİN TAVSİYESİ

 kub

Kubo and the Two Strings / Kubo ve Sihirli Telleri

Yılın Animasyon Olayı Olabilir!

Bu yılın animasyon dalındaki Oscar adayları düşünüldüğünde Zootopia’nın ağırlığını hissediyoruz. Ancak görünen köy kılavuz istemez. Kubo kendine has animasyon tekniği ve muhteşem görsel yapısıyla son derece şık bir animasyon filmi olduğu için Zootopia’yı en çok zorlayacak film olarak öne çıkıyor. Japon mitolojisinden de yararlanan hikayesiyle Japon bir çocuğun kötü güçlerle savaşmasına tanıklık ediyoruz. Yaratılan karanlık atmosfer kimi zaman ürkütücü görünse de, film verdiği mesajlar ve ilgi çekici hikayesiyle bu yılın en önemli animasyon filmi desek yeridir. Böyle özgün örneklerin her zaman çıkmadığını düşünürsek, kesinlikle izlemizi tavsiye ederim. Haftanın önerisi… Çocuk – büyük demeden denenmeli…

Not: Filmin Türkçe dublajı da oldukça başarılı ve rahatsız etmiyor. Bu yüzden dublajlı giderseniz de, emin olun sorun olmayacaktır.