24.08.2022

Vizyon Menüsü – 3 Ağustos

Konuk Yazar: Halil Şimşek

Ağustos ayına yeni girdiğimiz şu günlerde ayın ilk vizyon haftasında öne çıkan filmler…

Vizyona girecek olan sekiz film arasından yedi tanesi ilk kez, bir tanesi ise ikinci kez vizyona şansı bulacak. Bu hafta sizlere vizyon menüsünden üç filmi öneriyoruz.

Eva

Bu haftanın öne çıkan yapımlarından ilki, başrollerinde Isabelle Huppert ve Gaspard Ulliel’in yer aldığı Eva adlı film. Geride bıraktığımız şubat ayında gerçekleştirilen 68. Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film burada büyük ödül olan Altın Ayı için yarışmıştı. Filmi izlenir kılan en önemli detaylardan biri, iki başrol oyuncusundan biri olan Isabelle Huppert.

Son dönemlerde yer aldığı L’avenir (Gelecek Günler), Elle (O Kadın), Souvenir (Bir Yıldız Dönüyor), La caméra de Claire, Happy End (Mutlu Son) ve Madame Hyde gibi filmlerle temposunu hiç düşürmeden oyunculuğuna devam eden Huppert bu filmiyle de kariyerine kaldığı yerden devam ediyor. Bertrand ve Eva adlı iki karakter arasındaki takıntılı ilişkiyi konu edinen filmde ölen müşterisinin yazdığı oyun metnini çalan genç jigolo ile gizemli ve çekici bir eskort olan Eva’nın ilişkisine odaklanan film, IMDB puanı her ne kadar düşük olsa da Isabelle Huppert’ın oyunculuğu için dahi izlenebilir.

Devil’s Gate (Şeytan Kapısı)

Bu hafta öne çıkan ve izlenmeye değer ikinci yapım ise Devil’s Gate (Şeytan Kapısı). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene nisan ayında Tribeca Film Festivali’nde yapan filmde, ortadan kaybolan bir anne ve oğlu için seferber olup onları bulmak için araştırma yapan iki ajanın karşı karşıya kaldıkları tuhaflıklar anlatılıyor.

Olayı araştırmak için Kuzey Dakota’da, en yakın kasabadan kilometrelerce uzakta bulunan bir çiftlikte kendilerini bulan iki görevli olayın ilerleyen dakikalarında kendilerini aile içi şiddetten uzakta garip olaylar silsilesinin içinde bulurlar. Korku ve gerilim unsurunun yanı sıra bilim kurgu ögelerini de bünyesinde barındıran film, haftanın izlemeye değer bir başka yapımı olarak vizyondaki yerini alıyor.

Kelebekler

Bu hafta öne çıkan ve izlemeye değer bulduğum bir diğer yapım ise ikinci defa vizyon diyecek olan Tolga Karaçelik imzalı Kelebekler adlı film. Daha önce 30 Mart 2018’de vizyona giren film seyircinin içini ısıtan ve bir o kadar da eğlenceli bir hikâyeye sahip.

Kültür Bakanlığı’ndan gereken fon desteğini alamasa da yönetmenin kendi çabaları ile çektiği ve bu sene gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Dramatik Film Yarışması bölümünde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi olan film, kazandığı ödülün hakkını sonuna kadar veriyor. Babalarının ölümünden sonra bir araya gelen ve köylerine cenaze işini halletmek için giden üç kardeşin hikâyesine odaklanan film, yer yer duygusal bir anlatıma bürünürken yer yer ise seyirciyi oldukça eğlendiriyor. Yer yer absürtlüklerle dolu film, sonu ile de adeta ters köşe yapmayı başarıyor ve seyircinin uzun süre unutamayacağı bir yapım olarak hafızasına yerleşiyor. Daha önceden vizyonda izleyenler için bir ikinci şans olan film, izlemeyenler için ise haftanın en izlenebilir yerli yapımı olarak vizyondaki yerini alıyor.