24.08.2022

Vizyon Menüsü – 7 Aralık

2018 yılının son ayı olan aralık ayının ilk vizyon menüsünde öne çıkan ve sizlerin beğenisine sunacağımız filmlerle karşı karşıyayız.

Halil ŞİMŞEK

Bu hafta vizyona giren sekiz filmden sizlerin beğeneceğini umduğumuz bir adet yabancı, iki adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

Don Kişot’u Öldüren Adam

Bu haftanın vizyon menüsünün parlayan yıldızı Don Kişot’u Öldüren Adam (The Man Who Killed Don Quixote) adlı film. Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin kapanış filmi olarak seyirci ile buluşmuştu. Film ayrıca bu seneki Filmekimi 2018’de de İstanbul seyircisi ile buluşmuştu. Film için çağdaş bir ”Don Kişot” hikayesi demek en mantıklısı olur. Efsane yönetmen Terry Gilliam’ın kendisi de efsaneye dönüşen son filmi, bir tutku projesi; hiç dinmeyen temposu, yaratıcı olay örgüsü, dev oyuncu kadrosu, göz alıcı mekânları ve sıra dışı mizah anlayışıyla tam bir Terry Gilliam başyapıtı. Cervantes’in başyapıtından esinlenen filmde Adam Driver kendini beğenmiş bir reklam yönetmenini, Jonathan Pryce ise kendini Don Quixote sanan bir adamı canlandırıyor. İkili, yıllar sonra yeniden karşılaşınca acımasız bir Rus oligark, ırkçı bir yapımcı ve eski aşkların da karıştığı, gerçekle hayalin, geçmişle günümüzün buluştuğu çağdaş bir Don Quixote hikâyesinin ortasına düşerler ve olaylar gelişir. Filmi farklı kılan detaylardan biri ise hiç kuşku yok ki bir türlü yapılamama hikayesi. Filmin 1990’larda başlayan yapım süreci hastalıklar, davalar, finansman sıkıntıları, hatta sel baskını gibi çeşitli talihsizlikler yüzünden 2018’e kadar aksadı. “Yapılamama” hikâyesi 2002’de ”Lost in La Mancha” adlı belgesele konu olmuştur. Filmi festivalde kaçıran sinemaseverlere duyurulur.