24.08.2022

YEŞİLÇAM: Çöpçüler Kralı

Murat ALTIN

Hemen herkesin “Bu filmi onlarca kez izledim ama olsa bir daha izlerim.” dediği bir film vardır herhalde. Zeki Ökten‘in yönetmenliğinde, Kemal Sunal ve Şener Şen‘in başrolde olduğu 1977 yapımı Çöpçüler Kralı, tam da bu tabire uyan filmlerden biri. Kemal Sunal’ın komedi konusundaki ustalığını apaçık gözler önüne seren film, her şeyden önce bizlere 80 dakikalık bir sıcaklık vadediyor.

Temizlikçi olarak çalışan Hacer’e gönlünü kaptıran çöpçü Apti (Kemal Sunal) ve zabıta memuru Şakir (Şener Şen) onunla evlenebilmek için hem birbirleri ile, hem de çeşitli engellerle mücadeleye girişir. Hacer’in uyanık ailesi de bu durumdan faydalanarak kendi çıkarları adına işleri kızıştırır. Zabıta baskısı altında ezilen çöpçü Apti, Hacer’in belalı kardeşlerinin de peşine düşmesi ile kaçarak bir gazinoya sığınır. Gazinoda elinde süpürgesi ile söylediği türkü beğenilir ve işler bir anda tersine döner.

Kemal Sunal‘ın kendine has, güzel sesini bolca duyduğumuz film, komedi türünde etkileyici bir film olmasının yanında, dönemin şehirdeki mahalle kültürünü ve sıradan vatandaşların ekonomik, toplumsal durumunu oldukça gerçekçi şekilde yansıtır. Ekmek, tüp, kesmeşeker kuyrukları ve sıra kavgaları, toplumun çevre konusundaki duyarsızlığı, ekonomik yapının getirdiği sınıf ayrılıkları, o yıllardaki memurlara bakış açısı, insanların şöhret merakı ve eğlence anlayışı, hatta inceden gazete haberlerinde bahsedilen sağ-sol çatışması gibi yan temalar, filme, ana yapıyı bozmadan çok iyi biçimde montelenmiştir. Belki de bu sebeple saf güldürü türünde daha iyi örnekler olmasına rağmen, bu film onların çok daha önündedir.

Kemal Sunal ve Şener Şen‘in yanında Ayşen Gruda, İhsan Yüce, İlyas Salman, Erdal Özyağcılar gibi ünlü isimleri barındıran Çöpçüler Kralı‘nda, başta Kemal Sunal olmak üzere hemen herkes muazzam bir performans gösterir. Öyle ki, İstanbul’a filmin çekildiği sokağa giderseniz bir gün o apartmanlarda, parkta ya da sokakta hala bu yüzleri ararsınız. O kadar içtendir.

Bir komedi filmi olmanın yanında, bence Yeşilçam’ın en iyi aşk filmleri arasında da gösterilebilecek kadar güzel olan Çöpçüler Kralı, efsane replikleri, fon müzikleri, Zeki Ökten‘in etkileyici anlatımı ve daha nice özelliği ile ömrümüzün sonuna kadar bıkmayacağımız filmlerden biridir.