24.08.2022

YEŞİLÇAM: Neşeli Günler

Neşeli Günler

Murat ALTIN

Vefat haberi ile üzüldüğümüz Oya Aydoğan’ın anısına…

Yine bir Sadık Şendil-Ertem Eğilmez (bu kez filmin yapımcılığını üstlenmiştir) ortaklığı  ve yine sadece kendi neslini değil, kendinden sonraki nesilleri de etkilemeyi, güldürmeyi ve ağlatmayı başarmış koca yürekli bir film: Neşeli Günler. Ah Nerede, Aile Şerefi, Dila Hanım gibi filmleriyle bilinen Orhan Aksoy’un yönetmenliğini yaptığı film, geniş kadrosuyla nerede, kaç yaşında olursak olalım izlemekten bıkmayacağımız bir klasik.

Filmin hikayesi meşhur: Kazım Bey ve Saadet Hanım altı çocuğa sahip, turşuculuk yaparak geçinen bir çifttir. Tek dertleri turşu ve turşu suyu olan ikili, bu konuda defalarca tartışmış, birbirlerine kin güdecek noktaya gelmiştir. Bir gün, yine böyle bir tartışma sonunda yuva yıkılır, evler ayrılır, çocuklar üçer üçer anne ve babasına dağılır. Yıllar sonra, kardeşlerin tesadüfen birbirini bulması, huysuz ama sevecen ebeveynler için zorlu bir süreci beraberinde getirecektir.

Yıl 2016 ve biz hala turşu suyu sirkeyle mi, yoksa limonla mı daha güzel olur tartışıyoruz. Hala abartan, palavra saçan bir arkadaşımıza “Ziyaaa” diyoruz. Tıraş olurken aklına Nadya Komanaçi (Nadia Comaneci) gelenler de vardır aramızda. Bu durumun tek açıklaması filmin genel sıcaklığı, samimiyeti mi sizce? Bence bir sebebi de Neşeli Günler’ in, geçmiş Türk mizahıyla beslenen ve bunu gelecek nesillere aktaran, sosyal açıdan yaşamsal bir döngünün en önemli yapı taşlarından biri olması. Hele çıktığı zamanlardaki Türk sinemasının halini, seks temalı filmlerin izleyici kitlesini düşünürsek, filmin değeri katlanıyor sanki.

Geniş oyuncu kadrosunda Adile Naşit, Münir Özkul (ki bu ikisi aile temalı filmlerin vazgeçilmezi gibidir) Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Mürüvvet Sim gibi isimleri barındıran filmde altı kardeşi Oya Aydoğan (Zeynep), Feridun Şavlı (Yaşar), Yaman Coşkun (Ahmet), Tamer Şahin (Mehmet), Ahmet Arıman (Ömer) ve Cem Akyol (Tuncay) canlandırır. Oya Aydoğan filmde, hem güzelliği ile dikkat çeker, hem de tek kız kardeş, kardeşlerin ablası rolünde, yaşıtı kadın seyircilerin aynası, önemli bir tamamlayıcıdır. Ama aslan(!) payı Şener Şen’indir. Amca rolünde izlediğimiz ‘Ziya’ belki de Türk komedi filmlerindeki en orijinal, en sevilen yan karakterdir. Sadık Şendil kalemi, Şener Şen ruhu ile sanki yaşayan herkesten daha doğal bir karakter oluşturur. Ne kadar izlersek izleyelim bıktırmaması, aksine daha da güldürmesi bundandır. Ziya karakteri bir yana, tıpkı benzer naif aile temalı filmler gibi, dönemin gerçeklerine göz kırpan, sevgi dolu ve umut aşılayan Neşeli Günler’in asıl başarısı hiç şüphesiz kendi zamanını aşması, bundan seneler sonra bile sinemaseverler için bir mutluluk kaynağı olacak olmasıdır. Ayrıca;

“limondur limooooon!”