15.07.2016

Yeşim Ustaoğlu Yılın Avrupa Filmini Seçecek

Yeşim Ustaoğlu

Yeşim Ustaoğlu

Sırbistan’ın Palic şehrinde 23.sü düzenlenecek Palic Avrupa Filmleri Festivali’nin bu yılki ana yarışma jürisinin başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu üstleniyor. Yarın başlayacak festivalde, Graduation”, “Toni Erdmann, The Neon Demon” gibi yılın favori yapımları yarışacak ve Ustaoğlu başkanlığındaki jüri yılın En İyi Avrupa Filmi’ni seçecek.

Sırbistan’ın Palic şehrinde düzenlenen ve Avrupa’nın geleceğine işaret eden filmleri buluşturan Palic Avrupa Filmleri Festivali, 16-22 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yıl 23. yaşını kutlayacak festivalin Türkiye’den konuğu ise yönetmen Yeşim Ustaoğlu olacak. Ustaoğlu festivalin ana yarışmasının jüri başkanlığını üstlenecek ve Sırp yönetmen Stefan Arsenijević, Estonyalı yapımcı Riina Sildos, Alman oyuncu Michaela Kezele ve Litvanyalı oyuncu Aistė Diržiūtė’den oluşan jüri üyeleriyle birlikte yılın En İyi Avrupalı filmini seçecek.

Avrupa sinemasının en iyileri yarışıyor

Festivalin yarışma bölümünde bu yıl 14 film yarışacak. Berlin’in en iyisi “Fire at Sea/Denizdeki Ateş”, Nicolas Winding Refn’in olay yaratan son filmi “The Neon Demon”, Cristian Mungiu’nun yeni başyapıtı olarak gösterilen, Cannes’dan yönetmen ödüllü “Graduation”, Maren Ade’nin Cannes’ın favorilerinden kara komedisi “Toni Erdmann” gibi yılın dikkat çekici yapımlarının yarışacağı festivalde jüri önüne çıkacak diğer filmler şöyle: Mellow Mud (Renārs Vimba), “The Lure” (Agnieszka Smoczyńska), “Kills on Wheels” (Attila Till), “Beyond the Mountains and Hills” (Eran Kolirin), “Traindriver Fairytale” (Miloš Radović), Ivan Tverdovsky (Zoology), United States of Love (Tomasz Wasilewski), Slack Bay (Bruno Dumont), The Happiest Day in the Life of Olli Mäki (Juho Kuosmanen), Saint Love (Benoît Delépine, Gustave Kervern).