23.07.2016

“Yılın Avrupa Filmi” Toni Erdmann!

Toni-Erdmann

Jüri başkanlığını Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı Palic Avrupa Filmleri Festivali’nin kazananı Maren Ade’nin yönettiği Toni Erdmann” oldu!

Sırbistan’ın Palic şehrinde düzenlenen ve Avrupa’nın geleceğine işaret eden filmleri buluşturan 23. Palic Avrupa Filmleri Festivali dün sona erdi. On beş filmin yarıştığı festivalde “Yılın Avrupa FilmiMaren Ade’nin yönettiği “Toni Erdmann olarak belirlendi. Türkiyeli yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlığını yaptığı ve Sırbistanlı yönetmen Stefan Arsenijević, Estonyalı yapımcı Riina Sildos, Almanyalı oyuncu Michaela Kezele ve Litvanyalı oyuncu Aistė Diržiūtė’den oluşan jüri, gerekçesinde: “Toni Erdmann, bir baba ve kızın hikâyesini, başarı odaklı yaşanan ve insanların birbirine yabancılaştığı modern dünyamızda mizah ve taze bir yenilikle anlatıyor” dedi.

Festivalde En İyi Yönetmen Ödülü, “Graduation” filmiyle Cristian Mungiu’ya giderken, Jüri Özel Mansiyonu Miloš Radović’in “Traindriver Fairytale” ve Tomasz Wasilewski’nin “United States of Love” filmleri arasında paylaştırıldı.