10.05.2017

Yönetmen Koltuğu: Asghar Farhadi

2) Forushande (Satıcı) – 2016

Farhadi’nin, Arthur Miller’in Death of a Salesman adlı oyunundan esinlenerek hayat verdiği şimdilik son harikası Forushande, Oscar’da Yabancı Dilde En İyi Film heykelciğine ikinci kez sahip olmasını sağlamıştır. Film, elbette Miller’in oyunundan esinlenerek yazılan bir senaryoyu işlemiyor. Farhadi, amatör tiyatro oyunculuğu yapan filmin kahramanları Rana (Taraneh Alidoosti ) ve Emad’ın (Shahab Hosseini ) sahneye koydukları oyun Death of a Salesman, ile filmin kurgusunu iç içe geçirerek kısmen aradaki benzerliklerin altını çiziyor. Forushande’ye bu hamle, elbette Farhadi sinemasında daha önce şahit olmadığımız bir üslup kazandırıyor. Zira Farhadi lineer akan hikâyeler anlatmış, kurguda Forushande’ye kadar hiç oyuna gitmemiştir. Fakat hiç merak etmeyin, güçlü senaryolarıyla bizlere adeta bir destan sunan Farhadi, bu kurgu oyununun altından da alnının akıyla çıkararak, kendini aşma konusunda harikalar yaratmaya devam ettiğini ispatlıyor.

Farhadi’nin yine filmografisinin geriye kalanında pek de ellemediği bir mevzuya odaklandığı film, bir çiftin yaşadıkları üzerinden çetrefilli bir intikam hikâyesi sunuyor. Oturdukları ev hasar gördüğü için arkadaşlarının kısa süre önce boşalan evlerine taşınan Rana ile Emad’ı bu evde hayatlarının belki de en büyük sınavlarını verecekleri günler karşılıyor. Rana’nın ufak bir dikkatsizliği sonucu maruz kaldığı olay, ailede çatırdamalara, özellikle Emad’ın oturmamış olduğunu anladığımız kişiliğinin kendini ele vermesine kadar giden bir sürece bizleri şahit ediyor.

Farhadi’nin her zamanki gibi güçlü senaryosu, kemikleşmiş, başarılı oyuncuları, muhteşem mekân seçimi, baştan çıkarıcı kurgusu, adeta ilmik ilmik döşenmiş, filmin her anında dile gelen imgeleriyle Forushande, baş döndürüyor adeta.