10.05.2017

Yönetmen Koltuğu: Asghar Farhadi

5) Chaharshanbe-soori (Çarşamba Ateşi) – 2006

İran’da yılın son Çarşamba gecesi kutlanan ve yeni yıl (Jafar Panahi’nin Badkonake sefid filmi de bir yeni yıl gününde geçmekteydi.) olarak kabul edilen bir günde geçen film, bu bir günü oldukça yoğun bir senaryo ile ilmik ilmik, asla duraklamadan, ustalıkla döşer. Yine üst- orta sınıf, laik bir ailenin sorunlarına yakından şahit olacağımız filmin çatışmasını da hiç kuşkusuz Farhadi’nin vazgeçilmez tercihi olarak alt sınıftan bir gündelikçinin hikâyeye dâhil olması yaratır.

Chaharshanbe-soori, aslında tam anlamıyla farklı sınıflardan, farklı hayatlardan kadınların dünyasında geçer. Hikâyede, bu kadınlar arasında kilit rolde var olan erkek ise sadece bir araçtır. Zira her çeşit kadının yaşadığı zorlukları, aldatılışları, maddi sıkıntıları, toplumsal baskıya maruz kalışları sınırlı bir alanda, birkaç kadın üzerinden kusursuzca aktarır Farhadi.

Sınıflar arası ilişkilerden, kadın-erkek ilişkilerine, kadının toplumdaki yerinden, ülkenin tekinsizliğine (özellikle çarşamba gecesi patlayan havai fişekler ile yaratılır bu tekinsizlik duygusu) kadar birçok durumu aynı potanın içinde alnının akıyla eriten Chaharshanbe-soori, yine Farhadi sinemasına seyircisini hayran etmektedir.