05.04.2017

“Z Nation”dan İlk İzlenimler

Amerika’nın kablolu Syfy kanalı, geçen yılın sürpriz başarısı Sharknado’nun arkasındaki Asylum şirketi ile ortaklığı sonucunda bu sonbahar ekrana yeni bir zombi dizisi getiriyor; Z Nation. Dizi 13 bölümden oluşacak ve bir zombi kıyametinden sonra insanlığı korumanın mücadelesini anlatacak. Dizinin yürütücü yapımcısı Karl Schaefer (Eerie Indiana, Eureka, The Dead Zone) “Z Nation, izleyicileri, zombilerin daha önce hiç gitmediği yerlere götürecek” sözleriyle diziyi anlatıyor. Peki Z Nation, bu vaadi gerçeğe dökebilen bir dizi mi diye sorulursa eğer, ilk bölüm itibarıyla cevabım direkt hayır olur.

Bir zombi virüsünün insanları kırıp geçirmesinden 3 yıl sonra bir grup insan bu virüse karşı bağışıklığa sahip olduğu bilinen tek insanı New York’tan California’ya götürmek zorunda kalıyor. Zira kalan tek laboratuvar,  bir aşı geliştirebilme umuduyla onun kanını beklemektedir. İnsanoğlunun geleceği büyük bir belirsizlik içindeyken, post-apokaliptik bir Amerika’da 3000 kilometre uzunluğunda bir ölüm kalım mücadelesi başlayacaktır.

Düşük bütçeli ve çoğunlukla B sınıfı korku, bilimkurgu yapımlarıyla tanınan The Asylum Productions ve gene aynı şekilde düşük bütçeli bilimkurgu dizilerin kanalı Syfy’den çıkan bir dizi olarak Z Nation, etiketinin hakkını veriyor. İlk iki bölümü başta olmak üzere, altıncı ve sekizinci bölümleri de “Universal Soldier: Regeneration” ve “Universal Soldier: Day of Reckoning” filmlerinin yönetmeni John Hyams tarafından yönetilmiş. Yönetmenin bu tarz bir proje için çok şaşırtıcı olmadığı, hatta eldeki verilere bakıldığında kurulan yapıya yakışan bir yönetmen olduğu aşikar.

Koşan zombiler, 28 Days Later ve 28 Weeks Later filmlerinde olduğu gibi tansiyonu yüksek tutuyor ama genel olarak vasatı aşamamış bir senaryo içinde pek bir anlam ifade etmiyorlar. Böyle yapımları görünce The Walking Dead’in gerek makyajıyla gerekse de karakter ve senaryo derinliği ile ne kadar kaliteli bir iş olduğunu anlıyorsunuz. Genel olarak; ilk bölümü efektlere boğulmuş, oyunculuk ve duygu yoğunluğunun es geçildiği bir dizi olmuş Z Nation, daha fazlası değil.

Bu yeni zombi dizisi, The Walking Dead’in ekranlarda estirdiği reyting rüzgarından nasibini ne kadar alacak ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz. Sıkı bir zombi severseniz ve bilimkurgu adına ne çıkarsa tüketirim diyenlerdenseniz o zaman beklentiyi tamamen düşürüp izlemek en mantıklısı diyebilirim. Belki o şekilde az buçuk da olsa keyif alabilirsiniz.

Murat KARAKUŞ