13.04.2020

Zamanda Sıçrayan Kız: Kilit Tarih

Çizgi Ötesi: The Girl Who Leapt Through Time

Zamanda Sıçrayan Kız (Toki o kakeru shôjo) – 2006

Zamanda yolculuk, insanoğlunun en büyük hayallerinden biridir belki de. Bu yüzdendir ki H. G. Wells‘in güzel beyninden “Zaman Makinesi” diye bir şey çıkmış ve de bu konuyu ele alan yüzlerce film yapılmıştır.

The Girl Who Leapt Through Time (Zamanda Sıçrayan Kız), zamanda yolculuk konusunu bize anime boyutunda tattırıyor. Animenin konusu itibariyle olağanüstü nitelikler taşıdığını söylememiz mümkün. Ancak zamanda yolculuk ile macerayı ve bu denli dramayı birlikte görmek her filmde mümkün olmuyor.

The Girl Who Leapt Through Time

Ana kahramanımız Makoto, bir lise öğrencisi. Biraz tembel, şamatacı, azıcık vurdumduymaz. En yakın arkadaşları Kosuke ile Chiaki adlarındaki iki erkek. Birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanan bu arkadaşların birlikte en çok yaptıkları şey ise beyzbol oynamak. Anime de böyle başlıyor zaten. Ancak her şey bir gün Makoto’nun fen odasında tesadüfen bulduğu, hatta bulduğunun bile farkına varmadığı  bir alet, bir makine ile değişiyor. Nasıl olduğunu anlayamasa da Makoto artık zamanda sıçrayabilen biri oluyor.

Makoto, zamanı durduramıyor ya da zamanda ileriye gitme gibi bir şansı da yok. Sadece yaşadığı zamanda geri dönüşlerle sıçrayabiliyor. Bu da bir nevi geleceğin değişmesine neden oluyor. Öncelikle Makoto, her şeye hazırlıklı yaşıyor anlarını. Ama onun başına gelenleri düzeltme çabası başkalarının hayatını da etkiliyor.

Kilit tarih…

Makoto için kilit tarih 13 Temmuz. 13 Temmuz başına bazı kötü şeylerin geldiği bir gün. Makoto, geçmişe gidip bu kötü şeyleri kendinden uzaklaştırıyor. Ama bu kez de başkalarının canını sıkan olaylar yaşanıyor. Böyle bir durumda Makoto her şeyi düzeltmek istiyor. Bu amaçla da daha çok zamanda sıçramalar yapmak zorunda kalıyor. Ve her defasında geleceği baştan yaratıyor.

Makoto’nun zamanda gelgitleri hem kendisi hem de etrafındaki insanlar konusunda bazı farkındalıklar yaşamasına neden oluyor. Duygular da bunun başını çekiyor. Geçmişteki ufak değişikliklerin geleceği ne denli etkilediği de bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Yasutaka Tsutsui’nin aynı isimli romanından uyarlanan animenin yönetmeni, daha önce bu satırlarda yerini alan “Wolf Children”ın da yaratıcısı olan Mamoru Hosoda. Çizimleriyle, konusuyla, dozunda heyecanı ve dramasıyla harika bir anime Zamanda Sıçrayan Kız. Animenin diğer müzikleri de çok güzel ama Makoto’nun zamanda sıçrayışları esnasında Bach dinlemek bu animeye ayrı bir güzellik katıyor kanımca.