12.10.2020

Âşık Olduğumuz Dizi Karakterleri: Anne & Gabriel

Zamanının Sınırlarını Aşan Kız: Anne With An “E”

Karantina döneminin en güzel yanlarından biri günlük koşuşturma içerisinde izlemeye vakit bulamadığım dizilerden birini izlemek oldu. Anne With An “E”.

Yaklaşık kırk beş dakikalık bölümlerden oluşan Kanada yapımı dizi toplamda üç sezondan oluşuyor. Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery’nin Anne Green of Green Gables (1908) isimli kitabından uyarlanan dizi kadın haklarını genç yaşında keşfeden bir kızın hayatına odaklanan konusuyla olduğu kadar içerdiği konuların bugün de geçerliliğini yitirmemesi açısından oldukça ilgi çekici. Anne rolünde genç oyuncu Amybeth Mc Nulty‘nin inandırıcı oyunculuğuyla acısına, sevincine, hırslarına, hayal kırıklıklarına katılmamak mümkün değil.

Dizinin bölümleri bir yandan akıllı, sevgi dolu bir genç kız olan Anne’nin dar ve kapalı bir çevrede var olma çabalarını anlatırken bir yandan da onu evlat edinen hiç evlenmemiş ve çocukları olmamış iki kardeş Matthew ve Marilla’yla aile olmalarına dair duygusal anlar da içeriyor. Marilla’nın Anne diye seslenen sesi diziyi izledikten sonra da kulaklarımdan gitmedi. Anne’in cesaretine, sevgi dolu yüreğine hayran olmamak elde değil. Geraldine James ve R.H Thomson’ın canlandırdığı Matthew ve Marilla kardeşlerin evini yuvası olarak benimseyen Anne bu yıl izlediğim en feminist karakter diyebilirim. Her sesleniş ailelerine kattıkları on üç yaşındaki bu genç kıza sevgi doluydu. Anne , sıcacık karakteriyle adeta sevgi sevgiyi doğurur cümlesini doğruluyor.

Bu eser aynı zamanda aile olmak için kan bağının gerekli olmadığının da bir göstergesi. Daha ilk okul gününde herkesten farklı olduğunu şapkasındaki canlı çiçeklerle gösteriyor. Anne’in zamanının ve ortamının çok ilerisinde olduğu daha okul günlerinin başında belli oluyor. Öğretmen bir pasajı okumasını söylüyor. Anne teatral okuma tarzıyla herkesten farklı. Ne yazık ki arkadaşları dalga geçiyorlar onunla. İlk başlarda farklılığı yetim olmaktan geliyor.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde Anne, Matthew ve Marilla’yla da bir aile olduktan sonra kadınların karşılaştığı toplumsal sorunlara ilerici yaklaşımıyla dikkati çekiyor. Okula gelen yeni kadın öğretmenle anlaşmaları hiç zor olmuyor çünkü o da Anne gibi diğerlerinden farklı. Köye ilk gelişinde pantolonla motosiklet kullanıyor. Uzun etekli elbiseleriyle diğer kadınların kıyafetlerinden farklı. Okulun öğretmeni Bayan Stacey ,modern ve heyecanlı görüntüsüyle aklına geleni anında söyleyen ondan daha da heyecanlı Anne’in yeni idolü olmakta gecikmiyor. Diğer kızların yorumu ise hem büyük şehirli hem de evde kalmış, oraya niye gelir ki , bunda kesin bir iş var. Tabii ki anneler onu sevmiyorlar. Geleneksellikten gelen önyargıların havada uçuştuğu bu dizide Anne cesur karakteriyle, sevgi dolu heyecanlı yüreğiyle izleyiciyi kendisine ve yaşadığı yer Avonlea’ye bağlıyor.

Dizi 2019 yılında Kanada izleyici ödüllerinden en iyi dramatik dizi ödülü de dâhil olmak üzere oyuncularına da birçok ödül getirdi.