05.08.2016

Before I Wake: Kabustan Gelen

before i wakeAbsentia, Oculus, Hush gibi ortalamanın üstündeki filmlerle 2010 sonrası korku sinemasının önemli isimlerinden Mike Flanagan‘ın son filmi Before I Wake, klişe sekanslara sahip olsa da ana hikayesinin özgünlüğü ve türün örneklerinin çoğunda göremediğimiz tatmin edici finaliyle sınıfı geçmeyi başaran bir korku filmi. Geçtiğimiz yılın Akademi Ödülleri’nde dört adaylık alarak büyük ses getiren Room filminin küçük yıldızı Jacob Tremblay, Cody karakteriyle bu filmin de iki ana başrolünden biri. Oyuncu kadrosundaki diğer önemli isimler ise Kate Bosworth ve Thomas Jane. 

Jessie (Bosworth) ve Mark (Jane) çifti oğulları Sean‘ı vahim bir kaza sonrasında kaybettikten sonra yaşamlarına devam etmeye çalışmaktadır. Bu uğurda da hayatlarını yeniden düzene sokabilmek için bir evlat edinmeye karar verirler. Cody’i minik ailelerine dahil etmeye çalışan çiftin bilmediği ise Cody’nin tüm yaşamını etkileyen sırrıdır. İlk bakışta sorunsuz ve uyumlu bir çocuk olarak gözüken Cody’nin rüyalarını eş zamanlı olarak gerçeğe dönüştürebilme yeteneği onu ve Jessie – Mark çiftinin hayatını altüst eder.

Before I Wake, salt korku örneği olmamasının yanı sıra dram ve fantastik türüne daha yakın bir film. Cody’nin uykuya dalmasıyla ortaya çıkan gotik ögelere sahip hayal dünyası ve ordaki kelebek, yaratık gibi canlılar yer yer izleyiciyi korkutacak sahneler içerse de çevresindekilerin Cody’nin bu yeteneğini öğrenmesi ve kendi çıkarları için kullanmaya başlaması ile dram yönü baskın bir hikayeye dönüşüyor. Jessie – Mark çiftinin ölen çocukları Sean’ı görebilmek için Cody’in yeteneğinden yararlanmaları ve bu sorunlu yeteneğe bir çözüm aramak yerine uzun bir süre ses etmemeleri filmin insanlığa dair verdiği en vurucu mesaj.

before_i_wake_Cody’nin rüyalarını saran başta kötü adam olmak üzere birçok ögenin sırrı ise finale doğru ortaya çıkıyor. Cody’nin çok küçük yaşlarda yaşadığı vurucu olayları unutmasına rağmen bilinçaltından silememesi ve bu anların rüyalarında tekrar açığa çıkması ögelerin temelini oluşturuyor. Geçmişteki Cody adına üzücü o an, Cody’nin özel yeteneğinin kendisi ve çevresi için zarar verici bir şekle dönüşmesini yol açıyor.

Her ne kadar ana etmen olmasa da rüyalardaki atmosfer ve fantastik ögeler oldukça başarılı. İzleyiciyi korkutmayı hedefleyen sahnelerdeki makyaj ve ses kullanımı da. Oyunculuklara gelirsek; Tremblay, Room filminden sonra burada da yaşının üstünde bir performans sergiliyor. Yeteneği gereği hem sevimli hem korkutucu bir karakteri canlandıran küçük yetenek film boyunca bu görevi başarıyla yapıyor. Bosworth – Jane ikilisi ise çok ekstra bir performans göstermeseler de izleyiciyi rahatsız edecek bir oyunculuk sergilemiyorlar.

Arkasını dram ve psikolojik gerilim gibi sağlam türlere dayayan Before I Wake, esas amacı korkutmanın yanında ebeveyn – çocuk ilişkisi ve aile içi kırılmalar hakkında önemli tespitler yapıyor. Yılın öne çıkan korku filmlerinden.