02.06.2017

ELEŞTİRİ: Insurgent

Divergent serisinin ikinci filmi Insurgent (Kuralsız), Tris (Shailene Woodley) ve Four’un (Theo James), kaçak olarak sığındıkları toplum kastında, Jeanine’in (Kate Winslet) askerleri tarafından keşfedilmeleri ile başlıyor…

İlk filmi izleyenler anımsayacaklardır; Veronica Roth’un aynı adlı romanlarından uyarlanan Divergent (Uyumsuz) serisi; post-apokaliptik (Dünyanın insanoğlu eli ile felâkete sürüklenmesi) bir Şikago fonunda geçiyor. Toplumun beş kast sistemine ayrıldığı, on altı yaşını geçen çocukların ailelerinin dahil olduğu toplumsal sınıftan çıkıp, kendi dahil olacakları kasta geçiş yaptığı katı bir sistemde; sınavın tek bir kasta dahil edemediği, kural ve kaidelere uyum sağlamayan, alınan önlem ve ilaçların işlemediği Uyumsuzlar , ‘sistemi tehdit eden insanlar’ olarak görülmekte ve iktidardakiler (Jeanine’in başkanlık ettiği Eurodite kastı) tarafından öldürülme riski ile burun buruna yaşamaktadırlar.

Serinin bu ikinci filminde; Uyumsuzlara müttefik olarak Toplumsuzlar (Hiçbir toplum kastına dahil olmayanlar) grubu ile tanışıyoruz. Bu gruba başkanlık eden Evelyn (Naomi Watts) , filmin güçlü kadrosuna bu filmde eklenen sürpriz bir isim olarak karşımıza çıkarken, filmin içindeki kişisel ilişkiler açısından da, oldukça kilit bir noktada yer alıyor.

Serinin ilk filmi Divergent (Uyumsuz)’u yöneten Neil Burger, ikinci filmde koltuğunu Robert Schwentke ‘e ye bırakmış. (Alman yönetmen Scwentke’yi; RED (2010), The Time Traveler’s Wife (2009) ve Flightplan (2005) filmleri ile hatırlayacaksınız)

Gelgelim bu değişiklik dahi, kitapları son derece başarılı olan Divergent serisinin, sinema uyarlamalarının şimdiye dek izlediğimiz iki filminin ‘sıradan’ uyarlamalar olmasının önüne geçemiyor. Hatta şahsım adına, yeni bir dünyaile tanıştığımız ilk film olan Divergent, bilinmezliklerin yarattığı heyecan ile, bir devam filmi olan Insurgent’dan çok daha ilgi uyandırıcı idi.

Insurgent; oldukça kasvetli psikolojisi, çok genç aktörlerden kurulu oyuncu ekibine rağmen, hiçbir gülümseme, mizah, yaşama sevinci içermeyen ağır çok ağır havası ile biraz iç sıkıyor. Bu kasvetli ve ağırbaşlı ekibe uymayan tek kişi ise; kişisel favorim Miles Tenner. Miles Tenner, varlığı ile filmi bir nebze rahatlatıyor.

Insurgent için söyleyebileceğimiz iki olumlu nokta var.

Birincisi, Tris (Shailene Woodley) ve Four’un (Theo James) yadsınamaz oyunculuk kimyaları ki, filmin genç izleyici kitlesinin en hoşuna giden etken bu olacaktır; ikincisi ise, filmin içinde kullanılan bilgisayar simülasyonlarının yarattığı gerçeklik etkisi.

Özellikle, sadece Shailene Woodley’nin güçlü uyumsuzluk derecesi sayesinde kodlaması kırılabilecek ve medeniyetlerinin geleceği açısından çok önemli olan ‘kutunun’ çözümlenmesi sırasında kullanılan simülasyonlar; filmin 3D olarak gösterime sunulmasının hakkını veriyor.

Shailene Woodley, Theo James, Miles Tenner ve Ansel Elgort gibi jenerasyonlarının ‘en gözde’ oyuncularını bir araya getiren Insurgent; belki de geçiş filmi olduğu için, dramatik yapı ve senaryo kurgulaması açısından oldukça zayıf kalıyor maalesef.

Tris karakterinin kişisel hesaplaşması ve insan üstü yeteneklerini, sevgilisi Four’un fiziksel kuvveti ile birleştiren senaryoda, senaristlerin hakkını vermemiz gereken nokta ise; senaryonun bu boşluklarını filmin sonuna doğru kendileri de fark edip, Peter (Miles Tenner) üzerinden bunlar ile dalga geçebilmeleri.

Konu olarak ‘Jeanine’in ölmesi gerek/sistemin adalete ihtiyacı var/kötü sistem kaostan iyidir/bulduğumuz tüm camları kırarak sistemi yenebiliriz’ dörtgeni içinde ilerleyen Insurgent; vermek istediği mesajı, filmin karakterlerinin kafası kadar karışık hale getirerek sağlam bir zemine oturamıyor.

Hollywood usulü distopik filmlerin çoğunda rastladığımız, ‘uzaklarda bir yerlerde umut var’ mesajlı finalin perdeye ulaşmasının hızı, filmin başlangıçtaki karamsar psikolojisinin ağırlığından etkilenmiş yavaşlığı ile hiç örtüşmüyor.

Kısacası Insurgent kusurları oldukça çok olan, oyuncu kadrosu ile göz dolduran ama maalesef bu kadronun kıymetini bilememiş bir devam filmi.

Serinin üçüncü kitabı olan ‘Allegiant’ ise; iki ayrı kısım olarak filme aktarılacak…

Insurgent, haftasonu on üç yaş üstü gençlerin zaman geçirmek için gidebilecekleri ama yetişkinlerin bilim kurgu beklentilerini karşılamayacak hoş bir eğlencelik…

.