01.05.2017

Karakter Mutfağı: Richie Tenenbaum

Tenenbaum ailesinin dahi çocuklarının en küçüğü ve en duygusalı… İdeal aile yaşamında kendi yeteneklerini keşfetmeye çalışırken anne – babasının ayrılığından sonra oluşan duygusal boşluğu üvey kız kardeşi Margot’a bağlanarak atlatmaya çalışan Richie, Margot’un ilişkileri ve en sonunda evlenme kararıyla çözümü kaçmakta bulur, televizyonda yayınlanan tenis maçındaki ruh hali ve düştüğü durum bu kararı tetikler. Tıpkı özgürlüğe bıraktığı kuşu Mordecai gibi ailesini, kariyerini, en yakın arkadaşı Eli’ı ve 12 yaşından beri aşık olduğu Margot’u arkasında bırakır. Babasının hastalık haberini aldıktan sonra duygusal karakterine bir kez  daha yenilir ve dönüp geçmişiyle hesaplaşmayı seçer.

Richie, Tenenbaum’lar içinde en sıradan yaşama sahip çocuktur. Gençlik döneminde resim, bateri vb. birçok sanatsal alanda kendini dener ve en sonunda aradığı başarıya teniste ulaşır. Daha 17 yaşında profesyonel tenis oyuncusu olmayı başaran Richie’nin önünde uzun bir kariyer ve bol Grand Slam’ler durmaktadır.

Sessiz, sevimli kişiliği ile babası Royal Tenenbaum tarafından kardeşlerine göre daha çok ilgi gördüğü için üç kardeşin içinde babasına en bağlı karakterdir. Hastalık haberini aldıktan sonra her şeyi göze alıp dönmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak bu da gösterilebilir.

Tenis günlerinden kalma saç bandı, büyük güneş gözlükleri ve kendi haline bırakılan saç sakalıyla boşvermiş ruh halini fiziğine de yansıtır. Ailesini, kariyerini ve hayatının aşkını kaybeden biri için çok da şaşırtıcı değil.

Geri dönen Richie’yi terminalde karşılayan yine eskiden olduğu gibi Margot’tur. Yeniden gördüğü ilk anda Margot’a olan duygularının bir an bile eksilmediği fark eden Richie’yi zorlu günler beklemektedir. Başarılı iş adamı abisi Chas’in karısını kazada kaybettikten sonra girdiği korumacı psikoloji, annesi Etheline’in yorgunluğu, uzaktayken bile mektuplaştığı en yakın arkadaşı Eli’ın uyuşturucu problemi ve Margot’un kocası St. Clair ile girmek zorunda olduğu diyaloglar… Richie için olumlu hiçbir nokta dahi yoktur.

Babasının hastalığının bir yalan olduğunu öğrendikten sonra boşluğa düşer ve yeniden denize açılma konusunda kararsız kalır. St. Clair’in tuttuğu dedektif sayesinde Margot’un bugüne kadar tüm yaşadıklarını öğrenir. Yasak ilişkileri ve gizli evliliğinden daha çok Eli ile olan ilişkisi Richie’yi hayatta tutan son damarın da kesilmesine sebep olur. Kendini banyoya kapatır, önce kendine yıllarca yük olan gözlüğünden, saçlarından ve sakallarından kurtulur. Ardından da sinema tarihinin en şık intiharını gerçekleştirir.

Evdekilerin yetişmesiyle ölümden kurtulan Richie için hayatta kalmanın tek yolu yıllardır sakladığı sırlarından kurtulmaktır. Öncelikle Margot’a hislerini açar. Margot da yıllar boyu ona karşı özel bir bağ hissetmiştir ancak kafası karışıktır. Richie bu belirsizlikten bir çıkış yolu bulmak için çocukluğunda olduğu gibi yine babasından akıl alır. Son olarak Eli ile yüzleşir. Dostluk bu ihanete rağmen galip çıkar. Birbirini seven iki üvey kardeşin ilacı zamandır.

Kalıp bir tenis okulu işletmeyi seçen Richie, Margot’la aradığı mutluluğa 20 yıllık bir gecikmenin ardından ulaşır. Bir kış günü evden kaçıp halk kütüphanesinde geceyi geçeren ikili yıllar sonra evin çatısında gizli gizli Margot’un 10 sene önce sakladığı sigaraları tüttürür. Duygular gibi bazı ritüeller de değişmez.