21.01.2016

Kısa Film: Day of the Fight

header_kubrick_fight

Sinema tarihinin en büyük ustalarından biri, Stanley Kubrick. Peki ilk çektiği filmi ve hikayesini biliyor musunuz? Kubrick, daha 16-17 yaşlarındayken babasının hediyesi fotoğraf makinesinin verdiği şevkle Look dergisi için fotoğraflar çekmeye başlar. 18 Ocak 1949’da, ‘prizefighter’ isimli fotoğraf serisinde boksör Walter Cartier’in iki maçı arasındaki yaşantısından kareler sunar. 2 yıl sonra ise Kubrick, seriden yola çıkarak bu konuda bir kısa film yapmaya karar verir.

Bazı sinema sitelerinde Kubrick eserlerinin kronolojik sırası Flying Padre ile başlatılsa da Kubrick’in çektiği ilk kısa metrajlı film Day of the Fight’tır. Stanley Kubrick: A Life in Pictures belgeselinde ve Stanley Kubrick: Interviews kitapları da bunu işaret eder. Yaklaşık 16 dakikalık film diyalog içermez. Tüm olay anlatıcı ve dış seslerle aktarılır. Film, Walter Cartier’in maç günü uyandıktan itibaren neler yaptığını, hangi ritüelleri uyguladığını ve bunları uygularken kafasındaki düşüncelerini içerir. Ayrıca Kubrick filmi kendi imkanlarıyla çekmiştir. 

Kubrick boks temasını 4 yıl sonra, Killer’s Kiss filminde yeniden kullanır. Look dergisi için çektiği fotoğraflarda da boks temalı karelere rastlamak mümkün. Şüphesiz boks, genç Kubrick’in hayatında önemli bir yere sahipti. İyi seyirler…