08.08.2020

Kısa Film: Silindir ve Keman

Esma AKALIN

Tarkovski’den Silindir ve Keman (Katok i Skripka – 1961)

Andrei Tarkovsky’nin doğum günü şerefine bu hafta kısa film köşemizde Silindir ve Keman var. Yönetmenin alametifarikalarının hemen hemen hepsini barındıran bu film, Tarkovsky’i ve sanatını tanımak/anlamak için iyi bir çıkış noktası.

Filmde, aslında apayrı dünyaların insanları olduğunu düşündüğümüz iki karakter arasında çabucak kurulan sıcak bağ bizi ters köşe ediyor. Yedi yaşında keman öğrencisi olan Sasha ile bir silindir makinistinin dostluğu bazı engellerle pekiştiriliyor. Sevimli müzisyenimizin eline ilk kez motor yağı bulaşırken aynı yağ ile yatıp kalkan Sergei’nin elleri ilk defa bir kemanla buluşuyor. Sınıf farkını bu objeler üzerinden işleyen Tarkovsky, çocuğun annesinin motor yapının yıkayınca çıkmayan bir şey olduğunu bilmekten bile uzak oluşunu göstererek ikili arasındaki uçurumu genişletiyor. Ayrıca, Sasha rahat hayatından bir nebze uzaklaşarak ekmeğin “kazanılan” dolayısıyla da önemli/kutsal bir şey olduğunu öğreniyor Sergei sayesinde. Üstelik bir yetişkinin ardına saklanmadan ilk kavgasını ediyor ilk dayağını yiyor; filmin açılış sahnesinden ne denli uzaklaştığımızı hissediyoruz biz de bu vesileyle.

Bir çocuğun, henüz hayatla tanışmamış bir bireyin, insanlar arasındaki farkları olabilen en naif şekilde algılaması ve karşısındakini iğretilemeden sevebilmesi üzerine bir kısa film çıkarmış ortaya Tarkovsky Silindir ve Keman’da. Aynaların müthiş kullanımı, su damlaları, su birikintisi üzerine düşen görüntülerle de imzasını filmin her yerine bırakmış yine başarılı yönetmen. İyi ki doğmuş!