21.07.2018

Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz: Eskilerden Esen Bir Rüzgâr

Hadi Aşka Koşun Dostlar

Keyfince yaşamak, sorgusuz, elâlem ne derlerden uzakta, gönlünce. Sevgilin terk mi etti, hem de başka kızla nişanlıyken seninle sadece bir yaz aşkı mı yaşadı? Boş ver de gitsin. Sen yaşadığın ana bak. Bazıları yaşar, bazıları uzaktan izler. Bazıları dans eder, bazıları oturur. Bazen fırtına kopar, günlerce yaptığın planlar alt üst olur. Boş ver de gitsin. Keyfini bozma. Sevgi her zaman peşindeyse ya da sen onu takipteysen yaşamın en güzel anları gelecektir sana.

Mamma Mia filmleri, 2008’de gösterime giren ilki ve bugünlerde vizyonda olan ikincisi tam da bu duygularla yapılmış, izleyiciye bu duygularla gel, izle ve aşkla, sevgiyle devam et hayatına diyen filmlerden. Filmin süresi boyunca günlük dertlerden uzaklaşıp şarkılarla anılara dalmak, geleceğe dair umutlara sarılmak, gelmiş geçmiş aşkları anmak, biraz duygulanıp sonra hareketli bir şarkı ile eğlenmek mümkün. Hele bir de 70’lerde popüler olan ABBA hayranıysanız fazlaları, eksikleri de olsa bu sıcak günlerde filmi izlemek iyi bir seçim olabilir.

Film Eksikleri ve Fazlaları ile Uzadıkça Uzuyor

Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz  eksiklerinin yanı sıra  fazlalıkları da olan bir film. Konunun gelişimi ile ilgisi olmayan bazı gereksiz sahneler yok değil. Üç babalardan ikisinin bugünkü hayatlarına atlayan kurgu biraz fazla kaçmış. Tıpkı filmin bir türlü bitmek bilmeyip uzaması gibi. Meryl Streep ilk filmin baş kahramanı iken bu filmde çok az sahnesi var. Ama film onun gençliğine bu anlamda da konunun nasıl başladığına odaklandığından Donna’nın gençliğini canlandıran yirmi dokuz yaşındaki oyuncu Lily James’i bolca görüyoruz.

Lily James danslarda vücudunu kullanırken ve şarkılarda oldukça enerjik , başarılı bir oyunculuk çıkartmış. Filmi tek başına götürdüğünü söylemek yanlış olmaz. Cıvıl cıvıl hali, renkli kıyafetleri, filmin ritmini hızlandıran dansları ile hem Donna’nın özgür ruh halini vermekte başarılı hem de Meryl Streep gibi güçlü bir oyuncunun gençliğini oynamaktan duyduğu gurur var yüzünde. Film bittikten sonra onun sahneleri en çok akılda kalan sahneler. Oyuncular rollerine sarılmışlar, belli ki çekimlerde çok eğlenmişler ama üç babadan birini canlandıran Pierce Brosnan’ın şarkı söylemesine hiç gerek yokmuş. Filmin jeneriğini bitmeden salondan ayrılmayın. Film gereksiz uzuyor ve hatta  jenerikten sonra bir plan daha eklenmiş.

Filmin Mekânı Kalokairi Neresi?

Film Kalokairi isimli bir Yunan adasında geçse de gerçekte böyle bir ada yok. Kalokairi Yunanca yaz demek. Bir yaz adası anlamında kullanılmış olabilir. Ama ilk filmin gerçek çekim mekânı daha çok Yunanlı yerli turistlerin tercih ettiği  Skopelos Adası ile Skiatos Adası. Bu ikincisi ise Adriyatik kıyılarında Hırvatistan’ın Vis Adası’nda çekilmiş. Bu Hırvatistan’da yer alan mekân gerçek Yunan adası havasını verememiş. Film gerçek bir Yunan adasında zaman zaman etraftan geçen gerçek Yunanlılarla ve daha çok Yunan aksanı ile İngilizce konuşan oyuncularla çekilseydi  mutlaka bu hareketli, eğlenceli, müzikal komedinin tadı başka olurdu.

Filmin hem yönetmeni Phyllida Lloyd hem de senaryo yazarı Catherine Johnson, Mamma Mia  müzikalinin  tiyatro versiyonunda da yer alıyorlar. Bu da filmi tiyatro havasında çekmeleri ile sonuçlamış.

Bu sıcak yaz günlerinde Mamma Mia yeniden Başlıyoruz Cher, Andy Garcia gibi oyuncuların ABBA grubunun Fernando gibi unutulmaz şarkılarını yeniden canlandırdığı, üç muhtemel babayı oynayan Colin Firth, Stellan Skarsgard ve Pierce Brosnan’ın varlığı , Donna’nın çılgın arkadaşları Tanya ve Rosie rollerinde Christine Baranski and Dame Julie Walters ile bol sebzeli hafif bir yaz çorbası tadında izlenebilir. Ama şunu da unutmamalı ki tüm bu hafifletici yanının yanısıra Mamma Mia filmi dünyanın birçok yerinde ezilen, yok sayılan kadının önemli bir gücüne de işaret ediyor. Filmde Sophie, deli dolu annesi Donna ile büyümüş ve muhtemel üç babası ile hayatın tadını çıkartıp, hangisi benim gerçek babam gizemini korumayı tercih etmiş bir genç kız. Ve tüm hikâye bunun üzerine kurulmuş ama şu gerçeği de görmezden gelmeyelim. Eğer bir anne ( kadın ) istemezse baba ( erkek ) hiçbir zaman çocuğu olduğunu bilemez.