08.09.2016

Peter Sellers’ın Sinemada İlk Yılları

 

Yetmişten fazla filmde yer alan ünlü oyuncu, senarist ve yönetmen Peter Sellers (1925-1980) adı, hiçbir sinema severe uzak değil… Lolita, Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb gibi Stanley Kubrick filmleri veya Müfettiş Jacques Clouseau’ya hayat verdiği Pembe Panter serisinden önce, pek tanınmayan filmlerinden üç tanesi: The Naked Truth, Never Let Go ve Waltz of The Toreadors

THE NAKED TRUTH (ÇIPLAK GERÇEK)

1957 yılında çekilen ve Peter Sellers’in pek bilinmeyen filmlerinden olan The Naked Truth, şantaj üzerine enfes bir komedi… Nigel Dennis (Dennis Price) adlı bir adamın, dört ana tipleme üzerine yaptığı şantajla sürüklenen film, bu dört kahramanın güçlerini birleştirmesiyle doruk noktasına ulaşıyor. Başlangıç aşamasında, asilzade Lord Mayley (Terry-Thomas), gösteri dünyasından Sonny MacGregor (Peter Sellers), kadın yazar Flora Runsom (Peggy Mount) ve model Melisa Right (Shirley Eaton)’ı kısa da olsa bize tanıtan film, gelişme aşamasında komedi unsurlarını iyice su yüzüne çıkarıyor. Özellikle kılık değiştirme yönüyle Peter Sellers’ın canlandırdığı karakter ve yazar Flora tiplemesiyle Peggy Mount filmin komedi unsurlarına güç kazandırıyorlar. An be an yeni gelişmelere kendinizi hazır tuttuğunuz film, esas gücünü kahramanların, teatral oyunculuklarından alıyor. Günümüzün sulu komedi tarzından bıkmış; özellikle şaşkınlık, beceriksizlik, küçük ayrıntılar üzerine şekillenen gülmece tarzını özlemişseniz, bu film size tam da istediğiniz zevki verecektir.

NEVER LET GO (ASLA PEŞİNİ BIRAKMA) 

1960 yapımı Never Let Go, suç ve dram filmi unsurlarını bir araya getiren bir yapıt. Filmde karşı karşıya getirilen iki unsur; suç ve kanun yönlerini temsil eden karakterler Richard Todd (John Commings) ve Lionel Meadows (Peter Sellers)… Bu karakterler  çevresinde gelişen olayları konu alan film, esas itibarıyla kendini eşine, çevresine ve aslında kendi kendine kanıtlamak isteyen dürüst ve erdem sahibi Richard Todd’un kanunun öbür yakasında, suçun içerisinde kendini kanıtlamış Lionel Meadows’la mücadelesini anlatıyor. Yani film anlaşılacağı üzere, iki karakterin gücüyle ayakta duran bir yapı sergiliyor. Böyle bir filmde ilkin dikkati çekecek yön de oyunculuk oluyor. Bu yönüyle film, iki oyuncunun performanslarıyla öne çıkıyor. Bunun dışında, takibi zevkli, eski klasik sinema örneklerinin yapısını koruyan, bir nevi hırsız-mağdur-polis ilişkisi çerçevesinde yol alan ve “kendi işini kendi gören” ve sonunda hak ettiğine kavuşan iki karakter öyküsüyle karşı karşıyayız.

 

WALTZ OF THE TOREADORS (TOREADORLARIN VALSİ) 

1962 yapımı olan Waltz of The Toreadors, komedi gibi başlayıp drama dönen ve yine nükteli bir bakışla sona eren bir film. Filmin en büyük kozu, yine Peter Sellers’ın oyunculuk gücü. General Leo Fitzjohn rolünde yer yer vücut diliyle yarattığı gülmece anları dışında, drama da yatkınlığını bir kez daha gösteren Peter Sellers, bu pek ön plana çıkmayan filmi, deyim yerindeyse sırtında taşıyor. Filmde bazı sahnelerin uzun tutulması, özellikle güldürmek veya düşündürmek için yapıldığı belli olan bazı tekrarlar, seyircinin bir nebze filmden uzaklaşmasına neden olabiliyor. Bu yüzden, filmin doruk anına çıktığı birkaç kilit sahne dışındaki uzatmalar, filmin dramatik yapısında sallantıya neden oluyor. Koleksiyonun belki de en zayıf filmi diyebileceğimiz Waltz of The Toreadors, Peter Sellers’ın oyunculuğunu bir kez daha taçlandırmak için görülecektir kuşkusuz.