19.09.2019

Sinemanın En İyi İkili Performansları: Altan & Nuri

Sinema tarihinde seyircinin zihninde yer edinmeyi başarmış ve filmin hikayesinin dahi önüne geçmiş ikili performanslarda heyecan her hafta gittikçe artıyor. Yazarlarımızın puanlarıyla oluşan listemizde bu hafta da Türk Sineması adına önemli bir yere sahip olan Her Şey Çok Güzel Olacak filmindeki unutulmaz ikili Altan ve Nuri kardeşleri sizlerle buluşturacağız ve tanımayanlarla da tanıştıracağız.

Film, İnşaat (2003) ve Kabadayı (2007) gibi sinemamızda adından sıkça söz ettiren filmlerin yönetmeni Ömer Vargı‘nın ayrıca yönetmenlik koltuğunda oturduğu ilk film olma özelliğini de taşıyor. Filmi özel kılan bir başka ayrıntı ise ülkemizin stand up’ının belki de en iyisi olan Cem Yılmaz‘ın da sinema kariyerindeki ilk oyunculuk deneyiminin olması. Rol aldığı birçok karakter ile halen ülkemiz sineması adına ortalamanın üstünde işler yapmaya devam eden Cem Yılmaz’ın bu ilk oyunculuk deneyiminde partneri Mazhar Alanson ile böylesine önemli bir karaktere hayat vermesi de yönetmenin ilk uzun metrajı olduğu düşünüldüğünde ayrı bir önem kazanıyor.

Yıllardır birbirini görmeyen iki kardeşin hikayesini dram ve komedi türünü ustalıkla kullanarak anlatan film, aynı zamanda bir yol hikayesi olarak da nitelendirilebilir. Altan, karıştığı bir kavga sırasında yıllardır görmediği ve haber almadığı abisi Nuri ile karşılaşır. İşi gücü yerinde olan Nuri’nin aksine Altan, henüz düzenli bir işte çalışmamaktadır ama hayalleri büyüktür. Nuri’nin çalıştığı ecza deposunu, uzun süredir açmayı planladığı bar için bir para kaynağı olarak görür ve aklından geçirdiği planı uygulamak için uzun uğraşlar verir. Çeşitli uğraşlardan sonra Nuri’ye tekrar yakınlaşmayı başaran Altan, farkına varmadan hem kendisini hem de Nuri’yi tehlikeli maceraların içine sürükler ve bunun sonucunda film, eğlenceli bir yol hikayesine döner. Nuri ve Altan, her şeyin çok güzel olacağını umarak yaşamla mücadeleye devam ederler ama bu mücadele içerisinde unuttukları önemli detaylar vardır.

Filmin yapımının üzerinden uzunca bir süre geçmesine rağmen duyduğumuzda hemen hatırladığımız ve bizleri o filmin havasına sokan repliklerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: “Bilemiyorum Altan”, “Tabure, barın bel kemiğidir”, “Abim ödeyecek”, “İstanbul’a bir döndük herkes ölmüş”, “Oğlum, kadın parasız erkeği sevmez”, “En azından hayattayız, bu da bir şey be abi”, “Bir, barı açıyorum. İki, Ayla’yla aramı düzeltiyorum. Üç, babamı da yanıma alıyorum. Olay bitmiştir”.

En Zıt Fakat En Yakın Abi-Kardeş: Altan & Nuri

Filmi efsane hale getiren ikili olan Altan ve Nuri kardeşler aslında hepimizin çevresinde gördüğü veya bizzat içinde bulunduğu durumun karşılığı olarak filmde yer alır. Aynı anne babadan olmalarına rağmen nasıl bu denli iki zıt karaktere sahip oldukları da filmi özel kılan detaylardan sadece biridir çünkü birbirine iki zıt bu karakter olmasaydı bizler de böylesine bir filmden mahrum kalacaktık. Filmi izlerken bizleri duygudan duyguya sürükleyen bu ikiliye biraz daha yakından bakalım:

Altan: Hayalleri Uğruna Yaşayan Gözü Açık Kardeş

Cem Yılmaz’ın hayat verdiği Altan karakteri neredeyse her ailede bulunan fırlama çocuğu temsil ediyor. Doğru dürüst bir işi olmayan, sorunlu bir aşk hayatı yaşayan ve bir baltaya sap olamamış Altan için dünya hep toz pembedir. Hayatındaki tüm olumsuzluklar onun için küçük bir sorun gibidir ve kafasına pek de takmaz. Onun zihnini ele geçiren en önemli şey ise bir bar açıp parayı vurmaktır. Hem böylece zengin olacak hem de sevgilisine daha güzel bir yaşam sunacaktır ve dünyanın en mutlu adamı olacaktır. Tüm bu düşüncelerin ışığında kendine bir çıkış yolu arayan ve çözümü karanlık işlerde bulan Altan’ın karşısına çıkan abisini, tüm kapıların anahtarı olarak görünce işler çığrından çıkar ve bir yolculuk hikayesi başlar. Altan her ne kadar abisinin hayatına dahil olup onun hayatını zehir ediyor gibi görünse de o, abisinin bir türlü uslanmayan küçük kardeşidir.

Nuri: Herkesin İstediği Abi

Mazhar Alanson’un hayat verdiği Nuri karakterini filmde izleyince herkes Nuri gibi bir abisinin olmasını istemiştir hiç kuşku yok ki. Altan’ın tam aksi bir kişiliğe sahip Nuri, işi gücü yerinde olan ve nispeten düzenli bir hayata sahip biridir. Monoton geçen hayatında maceraya neredeyse hiç rastlanmaz. Ta ki başının belası (!) kardeşi çıkıp gelene dek. Normal seyrinde ilerleyen hayatına kardeşinin zorla dahil olmasıyla hiç olmadığı kadar heyecan ve aksiyonun içine dalan Nuri için artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Bu maceralı yol hikayesinde kardeşini yalnız bırakamayacağını anlayan Nuri için abilik duygusu ağır basar ve onun da hayatında birçok değişiklik olur. Artık o da kardeşi Altan’ın eski Altan olmadığı gibi eski Nuri değildir.