30.05.2018

Tarantino Sunar: My Best Friend’s Birthday

Quentin Tarantino (1987)

Quentin Tarantino ile Craig Hammann, 1981’de oyunculuk sınıfında tanışırlar. Bu arkadaşlıktan, ikisinin ortak ilgilerini ve bilgilerini ortaya koyduğu filmler doğar.

Tarantino ve Hammann, küçük sahneler ve oyunlar yazarak işe başlarlar. Hammann, 1984 yılında “My Best Friend’s Birthday”in fikrini ortaya atan ve hatta senaryonun ilk sayfalarını yazan kişi olmuş.

Hammann’ın başlangıçta kırk sayfa olan senaryosu, iki sinemacı tarafından geliştirilir. 1984’ten 1987’ye kadarki üç yıllık süre boyunca 16mm Éclair ile yapılan çekimler, 70 dakikalık bir filmi oluşturur. Ancak maalesef, bir yangında zarar gören filmin ancak 36 dakikası kurtarılabilmiştir.

Düşük bütçeli filmler olan “Stranger Than Paradise” (1984, Jim Jarmusch) ve “She’s Gotta Have It” (1986, Spike Lee) (İkisi de siyah-beyaz çekilmiştir.), eleştirmenler tarafından beğenilip, ticari başarı da elde edince, sinema dünyasında övgüyle sözü edilen filmler olunca, Tarantino ve Hammann, bu durumun kendileri için de bir şans olabileceğini düşündü. İkili, Quentin Tarantino’nun çıkış filmi olan Reservoir Dogs’tan önce yollarını ayırmaya karar verdi.

My Best Friend’s Birthday’in 36 dakikası yıllardan beri sayısız film festivalinde gösterilmiştir, ancak hiçbir zaman ticari amaçlarla piyasaya sürülmemiştir.

Filmde, sevgilisi tarafından terk edilen Mickey’e, en yakın arkadaşı Clarence, unutamayacağı bir doğum günü planlamaktadır. Filmde Hammann, Tarantino ve daha sonra da Tarantino filmlerinde gördüğümüz Linda Kaye rol almıştır.