17.06.2019

Valley of the Wolf: Kurdun Vadisi

Yaşamla Ölüm Arasında Sona Doğru Giderken

İstanbul’da birçok farklı tarzda, farklı ülkeden belgeseller Documentarist kapsamında buluşuyor. 15 Haziran’da başlayan gösterimler Beyoğlu’nda Aynalı Geçit, Vault34/Yeşilçam Sineması ‘nda , Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy Sineması’nda 20 Haziran’a kadar devam edecek. Bugünün programı arasında dokuz dakikalık belgesel Valley of the Wolf da var. Belgesel festivalin Kadıköy Sineması’ndaki programında saat 15:00 seansında gösterilecek.

Valley of The Wolf bir workshop sırasında üç farklı ülkeden arkadaşın çektiği bir belgesel. Ekipten Gabriela Forfota ile sinema ve hayat üzerine bizi şaşırtan ortaklıklarda buluştuğumuz keyifli bir söyleşi yaptık. Gabriela Forfota üniversitede aldığı finans eğitiminin ardından sinemaya olan bağını katıldığı özel eğitimler ve atölye çalışmaları ile sürdürüyor. Romanya’da üniversiteyi bitirdikten sonra yaşamına eğitim nedeniyle Amsterdam’da devam etme kararı alıyor ve orada kalıyor. Ama yaşamın yazılı olmayan kurallarından gidenler bir şekilde ana topraklarına dönerler, dönmeseler de onların içinde hep bir dönüş duygusu vardır kuralı onun için de geçerli oluyor. Romanya’da gerçekleşen Aristoteles Workshop’ları (ilgilenenler için www.aworkshop.org ) onun kısa süreliğine de olsa Romanya’ya dönme sebebi oluyor. Dünyanın her yerinden yaratıcı belgesel yapımcılarına açık Aristoteles Workshop’unda Bosna’dan Lamia Sabic ve İtalya’dan Antonio Valerio ie birlikte beş haftada dokuz dakikalık Kurdun Vadisi belgeselini çekiyorlar. Gabriela‘nın filmdeki asıl görevi kurgu ile ilgilenmek olsa da bir süre sonra herkes her şeyi yapıyor.

Ölüm Tavandaki Fosforlu Yıldızlar Kadar Yakın Annen Gökyüzü Kadar Uzaktayken

Kurdun Vadisi filminde ekip kameralarını Romanya’da Hunedoara’da yaşayan Ileana isimli yaşlı bir kadının hayatına tutuyorlar. Gabriela’ya ilk sorum bu yaşlı kadını özellikle yakın çekimlere nasıl ikna ettikleri üzerine oluyor .

-Oraya gittiğimizde önce köylülerinin ekmek gibi günlük gıdalarını temin ettikleri bir dükkâna girdik. Oraya çok insan geldiği için köylülerle tanışma fırsatımız oldu. Dükkânın sahibi bizi Ileana ile tanıştırdı. Ileana yalnız yaşıyordu. Aslında kızı aynı bahçede başka bir evde yaşıyordu ama Ileana kendi evinde yalnız kalıyordu. Onunla zaman geçirecek insanların olması onu mutlu ediyordu. Biz ona az bir zaman da olsa yoldaşlık ettik.

-Onun hayatına tanıklık ederken kameranın varlığı aranızda bir engel oluşturmadı mı?

-Hayır çünkü küçük bir kamera kullandık.

-Ileana’nın çok yakınında çekim yapmanız sıkışmışlık duygusu yaratıyor ama aynı zamanda da onun hayatının son günlerini daha iyi anlamamıza neden oluyor. Bu yakın çekimi özellikle mi tercih ettiniz?

-Evet Lamia özellikle yakın çekim yaptı.

-Ileana ile soru cevap şeklinde mi çalıştınız yoksa onu istediklerini söylemek konusunda serbest mi bıraktınız?

-Baştan o istediklerini söyledi . Sonunda ona sorular sorduk. Biz bu belgesel sonunda gerçek her zaman kazanır diyoruz. Ileana’yı tüm gerçekliği ile yansıttık.

Gabriela filmin gösteriminin ardından bir yandan filmlerini yapmaya devam ederken bir yandan da iş hayatına devam etmek üzere Amsterdam’a geri dönecek. Ileana Nisan ‘dan beri artık çok özlediği ve filmde de bahsettiği annesinin yanında . Gerçekler kameralara yansımaya devam ediyor.

Filmi izleyecekler için küçük bir not, yönetmen 17.06.2019’da saat 15:00’de Kadıköy Sineması’ndaki gösterimde olacak.