30.11.2017

Vizyon Menüsü – 1 Aralık

Sarı Sıcak

Mücadele Eden Bir Adam…

Bu yılın ödül canavarı diyebileceğimiz Türk filmi, Bereketli Topraklar Üzerinde’nin izinden giderek yeni gerçekçilik akımına göz kırpan yapım, hareketli kamerasıyla ortalama bir film olmanın ötesine geçemiyor. Ortalam oyunculukları ve rejisiyle bu yılın belki de en çok abartılan filmi olduğu konusunda bir tez ortaya atılabilir.

Körfez

Kötü Kokular Geliyor…

Yapımcılığıyla daha çok tanınan Emre Yeksan yönetmenliğe soyunurken yeni filminde İzmir’deki yazlığa dönen Selim’in bir tanker kazası sonrası yayılan kokudan dolayı terk edilen bir şehirdeki hayatı mercek altına alınıyor. Ancak film her ne kadar bolca parlak fikri olsa da mesaj kaygısının altında eziliyor. Üstelik bu mesajı alt metin olarak vermek isterken salondan seyircinin mesajı anlamadan çıkmasına vesile oluyor. Yönetmenin ilk yönetmenlik denemesinden sıkıntılı ayrıldığı söylenebilir. Çünkü filmde birbirinden gereksiz imge, devamlılık hataları ve her şeyden biraz koyayım sevdası yüzünden ortaya çıkan savruk düzen sorunları var. Oyuncu yönetiminin zayıflığı ve yapay efektler de hesaba katıldığında hayal kırıklığı yaratıyor.

Jupiter’s Moon / Jupiter’ın Uydusu

Sarhoş Edici Bir Vasatlık

White God ile hayvanseverlerin gönlünü fetheden yönetmen Mundruczo, bir mültecinin zülum hayatından mesihe dönüşmesini anlatan tuhaf bir hikâyeye sahip diyebiliriz. Film mülteciyi başrole oturtturunca bu durumu anlatacak diye düşünmeyin. Sadece göstermekle yetinen yönetmen ne bir toplumsal eleştiri yapıyor, ne de mülteci sorununa dair bir şey deme gereği duyuyor. Hatta mültecileri terörist olarak gösterdiği bile söylenebilir. Neyse sözün özü yönetmenin derdi bu değil pek. Sarhoş edici bir görsel tasarım ve ustaca bir yönetmenlik şovu sergileyen Mundruczo, belli ki filmini stilize kılarak üstü örtülü bir şekilde Hollywood tayinini bekliyor. Düşünün film için hikâye bulmayı zorlamamış.

Aşka Geldik

Filme Gelemesek Daha İyi…

Haftanın sulu mizahı abartıp güldürmeyen filmi Aşka Geldik televizyondan meşhur olan birkaç oyuncunun aleviyle parlamak isterken, ateşin içinde kül oluyor. Gülmek için daha iyi alternatiflerin olduğu bir vizyon programında en son sıralara koyulması gereken kötü bir film olduğu gerçeği yüzümüze çarpıyor.

24 Hours to Live / Yarını Yok

Bugünü Var mı ki?

Ethan Hawke’ın varlığıyla karizmatik başrol esintileri estiren yapım, ne yazık ki tonla gediği olan bir senaryonun B sınıfı filmlere yaklaşan ürünü diyebiliriz. Haftanın aksiyon ihtiyacını bir yere kadar tatmin edebilir. Ancak daha ötesini beklemek hayalcilik olur. Zaman kavramını da oldukça kötü kullanan yapım, zamana karşı yarışın yanı sıra patlamaların, silahların bolca konuştuğu bir film…

Geçmişteki Sır

Geçmişin Karanlık Yüzü

Haftanın ortalama filmlerinden biri olan Geçmişteki Sır, başrol oyuncusu Serkan Şenalp’in oyunculuğuna sırtını dayıyor. Uluslarası oyuncu kadrosuyla dikkat çeken yapım, seyirciyi Bosna’nın acılarına bir kez daha götürüyor. Kalabalık vizyon haftasında denenebilir ama yine de beğeneceğinizi garanti edemem.

Zor Bir Karar

Seçmemek Çok Zor Değil…

“Hayatın Tuzu” filminin senaristi olarak tanınan Ender Özkahraman ilk filminin hikâyesinde tuhaf bir çatışma kuruyor. Burun ameliyatı olmak isteyen bir kadının durumuyla PKK bağlantısı kuruyor. Kağıt üstünde ilginç görünen film, ne yazık ki kötü niyetli bir yapıma dönüşüyor. Çiğ ve amatör görünen bir sinema sunan Zor Bir Karar, finalinin üzerine tüm filmi kurmanın derdiyle sancılar çekiyor. Kendi mesajının içinde kayboluyor. Sürekli tekrara düşerek izleyiciye hazırladığı tuzağı başarıyla bile planlayamıyor.

Flatliners / Çizgi Ötesi

Çizginin Ötesi, Kötü Remake’in Böylesi…

1990 yapımı ve zamanla büyük bir hayran kitlesi oluşturan psikolojik gerilim türündeki yapım, ne yazık ki günümüze uyarlandığında güç kaybetmenin ötesine geçerek adeta enkaza dönüşüyor. Orijinal filmin eğlenceli kısımlarını alıp, içi boşaltıp boş bir korku filmine döndürülmüş durumda görünüyor. Eski filmin derinliğinden uzak oluşu, Hollywood’un para kazanma hırsının kurbanı olarak yorumlanabilir.

The Fixies: Top Secret / Tamircikler: Gizli Görev

Çocuklar İçin Keyif Dolu Afacanlar

Çocuklar tarafından görülebilen alet edevatla yararlı işler yapabilen canlıların keyifli hikâyesini anlatan film, çocuklar için haftanın iyi bir seçeneği olarak görünüyor. Animasyon anlamında yılın iddialı olmasa da ortalama işlerinden biri olarak görebiliriz.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Aile Arasında

Aile Demek, Dert Demek…

Vasat bir vizyon haftasında iyi bir komediye gitmek istiyorsanız Gülse Birsel’in kaleminden çıkan Aile Arasında, yıldızların bol olduğu kadrosuyla haftanın seçimi olabilir. Özellikle Engin Günaydın ve Demet Evgar’ın performanslarıyla göz doldurduğu yapımda, kahkahanızın eksik olmayacağı bir garanti gibi. Bu yüzden de şefin seçimi olarak gösterilebilir.