07.04.2018

37. İFF Her Seansa Bir Öneri – 8 Nisan

11:00 24 Frames / 24 Kare – Atlas

İçerik ve detaya girmeye gerek yok, Abbas Kiarostami’nin veda filmi.

13:30 My Generation – Rexx

İngiltere tarihinin en büyük oyuncularından Michael Caine’in anlatıcılığı ile altmışlı yıllar İngiltere’sine konuk oluyoruz.  The Kinks, The Beatles ve The Rolling Stones bulunan soundtrack listesi ve İngiliz işçi sınıfı önderliğinde şekillenen yapısıyla My Generation festivalin en iddialı belgesellerinden.

16:00 Paris, Texas – Atlas

Festivalin Cinemania bölümünün en çarpıcı yapımlarından Win Wenders klasiği Paris, Texas mutlaka sinemada deneyimlenmesi gereken filmlerden biri. Renk kullanımı ve eşsiz sinematografisi ile filmi daha önce izleyen birine dahi çok şey katacağı kesin. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini kazanan filme aynı yarışmada bir de jüri özel ödülü verilmişti. Wim Wenders’ın en önemli eserlerinden olan Paris, Texas o saatte müsait sinemaseverler için için zaman makinesine atlama fırsatı…

19:00 Eric Clapton: Life in 12 Bars / Perdelerin Ardında Yaşam – Atlas

Müzik tarihinin en özel gitaristlerinden Eric Clapton’ın çocukluk ve gençlik yıllarına odaklanan belgesel Clapton’ın en yakın dostlarından Lili Fini Zanuck’un yönetmenliği ile daha önce görme fırsatı bulmadığımız görsel ve kayıtları bize ulaştırıyor. Ortaya çıkışı, yükselişi ve düşüşüyle bir efsaneye tanık olmak… Sevenleri için günün programı yapılırken ilk sırada yazılması gerekir.

21:30 You Were Never Really Here – Zorlu

Lynne Ramsey’nin We Need to Talk About Kevin’dan altı yıl sonra çektiği You Were Never Really Here filminin ülkemizdeki gösterimi adeta yılan hikayesine döndü. Adana Film Festivali’nde gösterileceği duyurulmuş, söz konusu gösterim yapılamamıştı. Sonraki iptal de Filmekimi’nden geldi ve filmi izleme şansına sinemaseverler ulaşamadı.

Cannes Film Festivali’nden bu yana heyecanla beklediğimiz filmlerden biri You Were Never Really Here’ı sanırım sonunda izleyebileceğiz. Küçük bir kızı seks tacirlerinin elinden kurtarmaya çalışırken her türlü şiddete başvurmaktan çekinmeyen bir tetikçiyi izleyen film şüphesiz festivalin en merak edilen filmi.