01.04.2023

42. İstanbul Film Festivali’nde Gözden Kaçmaması Gereken 10 Film

Kavur

Festivalin yerli yapımları arasında en dikkat çekici işlerinden biri hiç kuşku yok ki Ulusal Belgesel Yarışması bölümünde yer alan Fırat Özeler imzalı Kavur. Kendine özgü üslubu sayesinde Türk sinemasında her daim özel bir yerde duran Ömer Kavur’un portresini çizen belgesel, son derece olgun bir sinema diliyle bu yılın en özel işlerinden biri olarak önümüzdeki aylarda bolca konuşulacak.

Empieza el baile (Dans Başlasın)

Seyircisine sunduğu keyifli filmlerle festivalin soluklanma durağı olan Antidepresan bölümünden önereceğim film Empieza el baile. Anılar aracılığıyla Arjantin’i dolaşan; tutku, tango, aşk, müzik, eğlence ve macera dolu yapım, bir dönemin ünlü tango çiftlerinin izinde gerçek arzularımızı aramaya davet ediyor.

Joyland

Festival programından bir diğer önerim, Nerdesin Aşkım? bölümünde yer alan ve Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan ilk Pakistan filmi unvanına sahip Joyland. Otoriter babalarının sözünden çıkmayan Rana ailesinin küçük oğulları Haydar’ın gizlice bir erotik kabarede iş bulup üstüne üstlük arkasında dans ettiği trans kadın şarkıcıya aşık olmasıyla yaşadıklarını anlatan film, melankoliyle yüklü duygusal bir yapım.

The Exorcist (Şeytan)

Festivalin Hollywood’da Bir Asi: William Friedkin isimli retrospektif bölümünde yer alan kült korku klasiği The Exorcist, 50. yılında mutlaka büyük perdede izlenmesi gereken bir yapım. William Peter Blatty’nin 1971 tarihli aynı adlı çok satan romanından yine Blatty tarafından beyaz perdeye uyarlanan film, iki Katolik rahibin genç bir kızın bedenini ele geçiren şeytani varlığa karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar

Festivalin Özel Gösterim bölümü kapsamında seyirciyle buluşacak Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar, bu yılın en özel işlerinden biri olmaya aday. Yönetmenliğini Önder Esmer’in üstlendiği belgesel, Türk Sinematek Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve derneğin uzun yıllar yöneticiliğini yapan Onat Kutlar’ın ve Sinematek’in hikayesini beyaz perdeye taşıyor.